SOĞUK VE KARANLIKTA KALMAMAK İÇİN…


Bu makale 2017-10-26 15:12:15 eklenmiş ve 489 kez görüntülenmiştir.
Göksel Kayseri

Başarıları, kıvrak zekâsı ve yaşam tarzıyla en beğendiğim bilim adamlarından bir Albert Einstein’dır. Başarılı fizikçinin öğrenciliği sırasında Profesör öğretmeni ile arasındaki diyaloğa çok zaman önce rast gelmiş olmama rağmen üzerinde fazla düşünmeden kabul edip geçiştirmiştim. Gündem arasında aklıma gelen diyalog kısaca şöyleydi:

Öğrenci Albert Einstein, Profesör Öğretmenine derste 'Soğuk var mıdır? diye sorar.

Profesör; 'Nasıl bir soru bu böyle, tabi ki vardır ' diye yanıtlar. 'Sen hiç soğuktan üşümedin mi?'

Einstein; 'Aslında, fizik yasalarına göre soğuk yoktur. Yaşamda, realitede biz soğuğu sıcaklığın yokluğu olarak düşünürüz. Soğuk yoktur, o yalnızca sıcaklığın yokluğunda duyumsadıklarımızı tarif etmek için yarattığımız bir kelimedir' der ve devam eder,

‘Profesör, karanlık var mıdır?’

Profesör; 'Tabi ki vardır'.

Einstein yanıtlar, 'Korkarım gene yanılıyorsunuz efendim. Çünkü karanlık ta yoktur. Yaşamda, realitede karanlık ışığın yokluğudur. Biz ışık üzerinde çalışabiliriz ama karanlığı çalışamayız. Gerçekte, biz Newton'un prizmasını kullanarak beyaz ışığı kırar ve renklerin çeşitli dalga uzunlukları üzerinde çalışabiliriz. Ama karanlığı ölçemeyiz. Bir basit ışık ışını, karanlık bir mekânı aydınlatarak karanlığı kırmış olur yani karanlığı geçersiz kılar. Siz belli bir mekânın/uzayın ne kadar karanlık olduğundan nasıl emin olursunuz? Işığın miktarını ölçersiniz! Bu doğrudur değil mi? Karanlık insanlık tarafından, ışığın olmadığı yer, mekân için kullanılan bir kelimedir.

Bu diyalog karanlığı ve soğuğu anlamada çok etkilidir.

Ancak Einstein bana göre bir konuda yanılıyordu. Karanlık ve soğuk hep vardı. Dikkat edilmesi gereken konu, ışığın ve ısının olmadığı yerlerde karanlık ve soğuğun olduğudur. Işık ve ısı kaynağının olmadığı ortam, karanlık ve soğuksa; karanlık ve soğuk vardır. Işık ve ısı ortama sonradan katılmışlardır. Işık ve ısı kaynakları güçlerini kaybettiklerinde karanlık ve soğuk ortaya çıkar. Ortam kondisyonunu iyileştiren, ışık ve ısı kaynaklarıdır.

Karanlık bir odada düşürdüğünüz çok değerli yüzüğü el yordamıyla bulamamak, o yüzüğün orada olmadığı anlamını taşımaz. Işık yardımıyla bulduğunuz yüzük, o yüzüğün odada olduğunun kanıtıdır. 

Bu örnek hayatın her safhasında geçerlidir. Yaptığımız seçimlerde, aldığımız kararlarda, yürüdüğümüz yolda, her şeyde…

 

O nedenle karanlık ve soğuk ortamlarda kalmamak için ışık ve ısı kaynaklarımıza sahip çıkalım.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA