MALAŞ EFSANESİ


Bu makale 2017-10-12 18:20:32 eklenmiş ve 234 kez görüntülenmiştir.
Ali Rıza DURAN

Süt Pınarı mevkiindeki bağımızda oturduğumuz çocukluk yıllarında, arkadaşlarla kuş avlamak için gittiğimiz subaşlarında yaşadıklarımız o güzel günlerin tatlı izleri belleğimde yaşıyor.

Bu arada Malaş Kaynak suyumuzun da bir efsaneyle bağlantılı olduğunu söylerdi büyüklerimiz. Ben de büyüklerimizden dinlediğim bunları içimde yaşattığım için Malaş deyince, her zaman arkadaşlarla giderek kuş avladığımız o yüce çınarların altındaki su kaynağında gördüğümüz balıklar gelir aklıma. Büyüklerimizden dinlediğim, bu unutulmaz efsanevi yaşanmışları düşünürken, bu Efsaneler diyarı yerler gelir aklıma.

Bu efsaneler diyarında gezerken, hep eskileri düşler neler yaşanmış derim. Bunların içerisinde, seçim yapamadığım için, kuş avlamağa gittiğimiz Malaş Efsanesi derken her zaman çevresindeki en yakın, Süt Pınarı Efsanesi ile Gelinkaya Efsanesi’nin de Kızılca Köy’den başlayıp İskele Kaos Körfezi’ne kadar uzanan çevremizdeki unutulmaz aşk efsaneleri ile bezenmiş bu yerde, tarihte yaşanmış olduğunu büyüklerimizden dinlediğimiz efsaneleri siz can dostlarla paylaşmak için, konuya Malaş Efsanesi ile başlıyorum.

Klezomenai Krallığı’nın yaşadığı o zamanlarda, krallığın Karantina Adası’na göç etmiş olması ile adaya yerleşenlerin içme suyu ihtiyacını karşılayan olan Malaş içme suyunun tarihi efsanesi şöyle başlıyor:

İskele Karantina Adası’nda, kralın kızının birbirini çok seven bir yasaklı sevgilisi vardır. Hasret derttir, aşk acıdır, iki genç sevgili birbirleri ile bazı zamanlar adanın kuytu köşelerinde buluşsalar da, sevgi tükenmez derler. Hasret acısıyla bir gün Ada’da buluştuklarında bir mucize gerçekleşir. O tarihlerde Malaş su kaynağından Adayı besleyen su menfezleri vardır. Bu menfezlerin birinin başına oturmuş iki sevgili o engin sevda ile birbirlerini severken, denizde balıkları gören genç sevdalılar, hasret duyguları ile biri birlerine sarılıp “Ah biz de bir balık olsak da, denizde gördüğümüz şu balıklar gibi bu pınarın kaynağında sevişsek” demeleri ile iki genç sevgili balık olur suya dalar ve Malaş kaynağındaki o muazzam çınarların altında güzel günler geçirirler.

Bu Efsane için bizim çocukluk günlerimizde bile suya gittiğimizde kaynakta gördüğümüz balıkları kutsaldır diye, balıkları tutmak yasağı vardı büyüklerimiz tarafından… Bunlar iki sevgili diye anlatırlardı kaynakta gördüğümüz balık için… Hatta şunu da söyleyeyim, İskele’de yaşadığımız çocukluk yıllarımızda Ada yolunda balık avlamak için atların kuyruklarından kopardığımız atkuyruğu kıllarına toplu iğnelerden yaptığımız oltalarla balık avlarken susadığımızda, Ada yolu üzerinde bulunan bu menfezlerin döküm kapaklarını açar su içerdik. Su içerken de, balık var mı diye bakardık.

Ama Malaş su kaynağındaki, koca çınarların altında gördüğümüz o balıkları o çocukluğumuzda sular içmek için açtığımız menfezlerde hiç göremedik.

Eskilerde efsanelerin kucağında yaşatılan biz çocuklara büyüklerimizin sunumu olan bu efsaneler hala belleğimizi süslemekte.

Şimdi biz çocuklarımıza ve torunlarımıza ne Malaş’ı, ne Süt Pınarı’nı anlatıp, bu değerli efsaneleri yaşatamadığımız için çok üzgünüm. O yüzden Kızılca Köy Aşıklar Çeşmesi ile Urla Çamlı yoldaki Aşıklar Çeşmesi ve Zeytinalanı Aşıklar Çeşmesi’ni yerlerinde göremiyor, yazamıyorum.

Bizler bu konuda Urla’da yaşanan bu efsanelerin bile sahibi olup gelen nesillere aktaramadığımız için, çok üzgünüm. Bunun için Ata mirası bu değerli topraklar üzerinde yaşanmış hayat efsanelerini, duygulu anlarımda, elime alıp kalemi ara sıra fırsat buldukça yazacağım. İçinde yaşadığımız ata yadigârı bu yörenin, masal ve hikâyelerinden bildiğim kadarını siz can dostlara aktarmak ve duyurmak için Çeşme Karabina Oteli’nden başlayıp, Gelinkaya, Süt Pınarı, Malaş, Kanlı Çeşme ve daha bir çok efsanevi hikâyelerini sizlerle paylaşayım istedim.

Bir Urla sevdalısı olarak çıktığım bu yolda, hepinizden sevgi beklerken, bazı hatalarım olursa onlar için de affınızı diliyorum.

 

Sevgiyle kalın, sevgi olun can dostlar!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA