HOŞÇAKAL YAZ...


Bu makale 2017-10-12 18:20:13 eklenmiş ve 351 kez görüntülenmiştir.
Aslı Kavcıoğlu

Göz açıp kapar gibi geçti yaz. Klişe bir laf vardır ya hani, “nasıl geçti hiç anlamadım". İşte aynen öyle geçti benim içinde. Kısa olduğundan mıdır, yoksa özgürlüğü yaşattığından mıdır bilemiyorum ama yazın tadı çok daha başka.

Bir kere kafes içinde değilsiniz yaz aylarında. Kapınız, pencereniz açık, üzerinizde incecik tiril tiril giysiler, bahçe ve deniz kenarı sefaları, serinlemek için yüzmek ve uzun aydınlık günler. Pek de keyifliydi.  

(Gün ışığı demişken vurgulamadan geçemeyeceğim doğrusu. Kış saati uygulamasına geçemediğimiz için, gün ışığından da kış mevsiminde fazla yararlanamıyoruz. Sabah karanlığında kalkıp okula, işe gitmek üzere yollara düşenler, akşam da hava kararınca eve dönebiliyorlar. Gün ışığı görmeden okulda yada ofiste geçiyor zaman. Her ne kadar bazı yetkililer tarafından enerji tasarrufu yapıldı geçen yıl dense de, çok da inandırıcı gelmiyor bana.)

Henüz havanın çok soğumamış olmasına rağmen, hastalık zamanı kapıya dayandı. Hatta benim kapıdan içeri girdi ve bana ulaştı.

Yazımı uzanmış olduğum kanepemden yazıyorum. Kızarmış ve sürekli akmakta olan kocaman bir burun, sehpamın üzerinde bir rulo tuvalet kâğıdı (inanın bana tüm kağıt mendillerden daha yumuşak ve burnunuzu tahriş etmiyor) bitki çayım, mandalina tabağım ve kitabım. Klasik salgına yakalanmış hasta görüntüsündeyim.

Zannedersem birçoğumuz buna benzer durumdayız. Doktorumun söylediğine göre, salgın varmış. Ve ben mıknatıs misali virüsleri çektim her zamanki gibi.

Hepimizin yapmış olduğu bazı alışkanlıklarımızdan vaz geçmemiz gerekiyor. Karşılaştığımız zaman, sarılıp öpüşmek gibi. Farkında olmadan birbirimize hastalıklarımızı devrediyoruz. Nasıl bir toplum geneli alışkanlığı edinmişsek, bir türlü vaz geçemiyoruz. Vaz geçmek istesek de karşımızdaki bir şey olmaz diye ya ısrar ediyor veya bize kırılıyor.  Bu sefer sizde kırılmasın diye kendinizi atıyorsunuz mikropların kucağına. Sonra gelsin gripler, nezleler.

Zannedersem savunma sistemimde bazı değişiklikler yapma zamanım geldi. Mikroplardan olabildiğince uzak durmak için öpüşmeden, sarılmadan selamlaşmak, yaşam tarzıma spor eklemek ve beslenmeye dikkat etmek. Soğuktan da korunduk mu sanırsam bu kışı fazla hastalanmadan atlatabiliriz. Haydi deneyelim, bakarsınız tam isabet ettirmiş oluruz.

 

Sağlıklı ve huzurlu haftalar dilerim.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA