YÜZSÜZ YUNAN!


Bu makale 2017-10-12 18:15:48 eklenmiş ve 190 kez görüntülenmiştir.
Oğuz ÖRNEK

İnsanda biraz yüz olur. Yaklaşık 10 gün kapılarımızı aşındırdılar. Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Odası, Konak Belediyesi, Urla ve benzerlerinde, ‘’misafir-nezaket’’ kabilinden kabul gördüler.

Neymiş; Atina’da denize kıyı Nea Smyrna, Tükçesi Yeni İzmir diye bir kasabası varmış. Onlarca İzmir’in ‘Kardeş küçük şehiri’’ imiş. Turizm beldesi imiş. ‘’Dayanışma’’ için gelmişler mişimiş.

İnsanda yüz olur biraz. Hangi yüzle geldin? Önce buma cevap ver. Senin ‘’dayanışma anlayışın’’, sadece ‘’bana dayamadan’’ ibaret çünkü. Yalansa; yalan de. Yaklaşık 5 yıl önce iflas ettin, “Yandım. Senden başka dostum yok benim” dedin, Çeşme esnafını köprü eyledin, vatandaşımı “can simidi” edindin. Hatırla, üstelik 16 adamızı işgal etmiştin bile kapımızı çaldığında. Rağmen açtık kapımızı ardına kadar sana. AB’ye rest çekmiş, iradenle vizeyi de kaldırmıştın üstüne.

Akın akın para akıttık senin Sakız adana. İşgal ettiğin adalarıma askerin karakol kurdu, mevzi kazdı aynı arada. Bakanların, Cumhur Başkanın askeri törenle bayrak çekti. Rağmen ardından biz yine aktık ve para akıttık Sakız’dan sonra kuzey ve güney Ege’deki tüm adalarına.

“Dayanışma” anlamı itibari ile senin de malumun. Ama şekli “dayanma da değil dayama” hissi verir oldu. ‘Evham’ dedik ama ‘Tacizmiş’ meğer. AB ile barıştın, tuzun kurudu, ‘AB istedi’ diye tam vizeye geçtin. Sadece yardım istemiştin, ettik. Ama sen hep bizim iyi niyetimizin içine ettin.

Ne yaptın bunların üstüne? Denizcilik sektörümüzün prestiji ‘’Beyaz Bayrağımızı’ liman ve karasularındaki keyfiyete dayalı cezalarla elimizden aldırtmaya kalktın. Hadi buna da yalan desene. “Sizi gri bayrağa düşürmek bize yakışmaz” olarak algılayacağımız ne yaptın? Benim ülkemin bakanlığı Türk bayraklı tüm özel-ticari deniz ulaşım araçlarını uluslararası sulardan “11 tane ceza almışlar, 12. için fırsat kolluyorlar. Gri bayrağa düşürtecekler dünyadaki itibarımızı’’ kendi evimize-kendi limanına kapattı resmen. Gıkın çıkmadı.

Neymiş; Nea Smyrna ile de yakın ticari dayanışma için gelmişler mişimiş. Bir de yanına Yunanistan’ın İzmir Büyükelçisi kaynak olmuş. Hem de onca şeyde tek tık sesini duymamış olmamıza rağmen.

“Akrep yapmaz insana, insanın insana ettiğini” diye bir atasözü vardır bizde. Onun bir adım ötesine “ekmek yediğin kaba etmek” diye bir şey de var bizde. Onun tek kelimelik karşılığı ne oluyor biliyor musun? Biliyorsundur mutlaka ama ben yine hatırlatayım;

Hainlik!

 

O yanında ‘yanaşma’ gibi durduğun bayrak var ya. İşte o. Ay yıldızlı al bayrak. Uysaldır, dünyadaki tek zehirsiz varlığın temsilidir. Çok nadir ısırır o varlık. Ama sağlam ısırır. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA