GRİP MİYİM, NEZLE Mİ?


Bu makale 2017-10-12 18:14:03 eklenmiş ve 215 kez görüntülenmiştir.
Selcan Duran

Bu hafta birden gelen vücut kırgınlığım ve ağrılarımla gribe hoş geldin dedim. Sanırım çok dikkat etmeme rağmen bağışıklık sistemim çok güçlü değil. Artık havalar soğudu aşı yaptırayım mı acaba diye düşünürken birden hastalandım. Geçen yıllarda geçirdiğim zatürre beni oldukça korkuttu. Onun da aşısı varmış sanırım olmam gerek. Soğuğa karşı vücudum çok dayanıksız, çok üşürüm. Maalesef ki sevmediğim kış ayı kapıda, sıcak yaz günleri ne çabuk geçiyor değil mi? Herkesin merak ettiği bir konuya değinmek istedim, acaba grip miyim yoksa nezle mi? Özellikle kışa girerken daha sık yakalandığımız nezle-grip halk arasında aynı hastalık gibi düşünülüyor. Farkları nelerdir?

Dış görünüş olarak birbirine benzese de grip ile nezle arasında tıbbi olarak büyük farklılıklar vardır. Nezle daha çok; burun tıkanıklığı, burun akıntısı, ses kısıklığı, zaman zaman hafif ateş gibi belirtileri olan ve ayakta geçirilebilen bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Gripte ise yatak istirahati gerekir ve yüksek ateş, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve şiddetli boğaz ağrısı görülür. Grip nezleye göre çok daha ağır seyreder ve değişik komplikasyonlara neden olabilir.

Peki, nezle ya da grip olduğunu nasıl ayırt edebiliriz?

Nezlede eklem-kas ağrısı ve kırgınlık genellikle yoktur. Ateş nadiren görülmekle birlikte bazen çocuklarda hafif görülebilir ve ayakta geçirilir. Gripte durum daha farklıdır. Eklem-kas ağrısı ve kırgınlık belirgin şekilde ve şiddetli hissedilir. Özellikle ilk birkaç gün süren yüksek ateş ve yatak istirahati gerektirecek kadar halsizlik görülür.

Her iki hastalık belirti olarak benzerlikler gösterse de özellikle hastalığın şiddeti nezle ile gribi birbirinden ayırır. Nezle daha hafif seyrederken gripte daha ağır bir tablo söz konusudur. Her iki hastalığın oluşumunda da virüsler etkilidir, buna karşın hastalıkların seyri ve şiddeti farklıdır.

Nezle ve grip farklı virüslerin neden olduğu hastalıklardır.

Her iki hastalığın oluşumunda da virüsler etkilidir. Nezle kolayca atlatılabilen bir hastalıktır. Grip  ise ağır geçer.

Virüslerin bir diğer özelliği ise her yıl karakter değiştirmeleridir. İnsan vücudu daha önce aynı virüsle tanışmış ve bağışıklık geliştirmiş olsa bile, virüsün yapısı değiştiğinden ikinci defa karşılaştığında vücut onu tanıyamaz ve tekrar hastalık ortaya çıkar.

Özellikle geçiş dönemleri olan baharlarda artış göstermekle birlikte kış mevsiminde de sık görülür. Isı değişimleri sonrasında vücudun nem dengesi bozulur. Vücudun bu duruma uyum sağlaması zaman alacağından hastalıklara uygun ortam hazırlanmış olur.

Unutulmamalıdır ki soğuk hastalık yapmaz, sadece bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu nedenle soğuk mevsimlerde hastalıklar daha ağır atlatılır. Sıcak havalarda virüsler uzun süre yaşayamadığından hastalık oluşsa bile çabuk atlatılır.

Soğuk havalarda hastalıkların oluşumunu artıran bir diğer faktör ise kapalı alanlarda bulunma zorunluluğudur. Böylece hastalığa neden olan virüslerin bir kişiden diğerine bulaşması ve sonunda büyük kitleleri etkilemesi kaçınılmazdır. Temelde virüslerin tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur. Ancak virüsler vücuda girerek hastalık oluşturduğunda bağışıklık sitemi zayıflar ve ikincil enfeksiyonlar gelişebilir. Gelişen bu enfeksiyonlar bakteriyel nedenli ise mutlaka antibiyotik tedavisi gerekir. Benim gribim mutlaka antibiyotik almadan geçmez. Aslında ağır ilaçlar ama maalesef içmek zorunda kalıyorum.

 

Umarım sağlıklı bir kış geçiririz. Kendinize dikkat edin. SAĞLIKLA KALIN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA