KÖMÜRDEN ENERJİ ÜRETİMİ GEREKLİ Mİ


Bu makale 2017-10-05 14:49:13 eklenmiş ve 587 kez görüntülenmiştir.
Prof. Dr. Ali Nezihi Bilge

27- 30 Eylül 2017 tarihlrti arasında İstanbul Hilton otelinde gerçekleştirilen “ II.Uluslararası Enerji Hammaddeleri ve Enerji Zirvesi”nde Enerji Bakanlığının yetkilileri önemli konulara değinmişler ve Tütkiye’nin milli Enerji politikasını anlatmışlardır.

Özellikle mevcut 15 milyar tonun üzerindeki kömür rezervleri dikkate alındığında termik santrallara aşırı önem verildiği belirtilmiştir. Kömürün yatırıma dönüşmesi için gerekli ihalelere çıkılmakta olup 1.4 milyar tonluk kömür rezervi ile 1000 MW’lık termik santralın yapılmasının planlanmakta olduğu belirtilmiştir.

Elektrik Üretim AŞ genel müdürlüğü  özellikle “İnsan odaklı çevre dostu” termik santrallar kurarak çevreyi koruyacaklarını belirtmişlerdir. Acaba bu koruma ve atmosferi kirletmeme nasıl gerçekleşecek tam bir çözğm yolu belirtilmemiştir. Nasıl olacak acaba.

Diğer bir iddia da, yerli kömür kaynaklarından düşük karbon salınımlı termik santralların kurulmasıdır. Bu politika kapsamında 10.5 milyar ton linyit rezervi termik santrallarda kullanılacak ve bununla 14400 MW kurulu güçte termik santral kurulması hedeflenmektedir.Bu kapsamda enerji üretim nasıl insan odaklı ve çevre dostu olacaktır. Bunu zaman içinde göreceğiz gibi geliyor bana.

Özellikle elektrik nakil hatlarındaki bozukluklar  nedeniyle doğudan batıya elektrik üretiminde zorluklar olduğu dolayısıyla termik santralların tüketimin çok olduğu trakya bölgesine yapılması ve nakil probleminin çözümlenmesi hedeflenmektedir.

Türkiye’nin Kömür potansiyeli ve hedeflerinin belirtildiği toplantıda, dünyada 80 civarında ülkede 892 milyar ton kömür rezervi olduğu belirtilmiştir. En büyük üretimin  Çin, Amerika Birleşik Decletleri ve Almanya^da olduğu belirtilmiş ve Türkiye’de kömür ile elektrik üretimine %25,8 katkı sağlandığı vurgulanmıştır.

Önceki yıllarda iyi kalite kömür ithalatı 10 milyon ton iken 2016 yılında iyi kalite kömür ithalatının  37 milyon tona ulaştığı belirtilmiştir.Yaklaşık 3 milyar amarikan doları bu ithalata kullanılmıştır.

Ayrıca bakanlar kurulu kararı ile 2 milyon aileye 2,2 milyon ton kömür Türkiye Kömür işletmeleri tarafından dağıtılmıştır.

Türkiye’de genel olarak kömür durumunun bu şekilde olduğu yetkili kişiler tarafından bu şekilde dile getirilmiştir.

Enerji hammaddeleri incelenirken ortaya çıkan ve Türkiye’nin yerel kaynağı olan kömürün kullanılması ne kadar doğrudur, bunu sizlerin takdirine bırakıyorum. Tabii ki yenilenebilir enerjiye de ağırlık verilmekte ve bu nedenle YEKA anlaşmasıyla Konya Karapınar’da 1000 MW’lık rüzgar santral ihalesi yapılmış ve %60’ nın yerli üretim olma zorunluluğu getirilmiştir.

Özellilke vurgulanması gereken konu insan odaklı çevre dostu termik santral tesislerinin incelenmesi ve araştırma sonuçlarının ortaya konması gerekir kanısındayım. Ayrıca kaliteli ithal kömüre yatırılan dövizde azalma nasıl sağlanacak.

Memnuniyet verici tek taraf ise yenilenebilir enerjiye de belli oranda ağırlık verilmiş olmasııdr. Ancak yeterli midir. Tabii ki Hayır.

Özellikle Araştırma ve Geliştirmeye destek verilmeli düşük kalitede yer altı kömürlerimizden farklı faydalanma yollarını araştırmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum.

 

Dileğim temiz ve çevre dostu enerji kaynaklarıyla yurdumuzun güçlenmesidir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA