EKONOMİDEN ANLAMAK


Bu makale 2017-10-05 14:45:47 eklenmiş ve 324 kez görüntülenmiştir.
VELİ ÇITAK

Ekonomist değilim, birçok insan da değil ama ekonomi herkesi ilgilendiriyor. Ayrıntıları bilmesek de sıradan bir yurttaş olarak ekonomik olayları yorumlamamız gerekiyor. Haberlerde söyleniyor, anlatıyorlar ya olmuyor, her şey görüldüğü gibi değil. Bazen dilleri bir şey söylüyor, arkasındaki gerçek tersini anlatıyor. Durumumuzu anlamak için biraz kafa yormalı.

Örnek; kazancıma göre ben zenginden daha çok vergi ödediğimi biliyorum. Nasıl mı? Gelişmiş ülkelerde dolaylı vergi en çok % 40 iken Türkiye'de %64 e yükselmiş. Yani marketten aldıklarım, çarşıda pazarda harcadığım yiyecek, giyecek, her şeyden aylık geliri yüz bin lira olan da, asgari ücretle çalışan, işi olmayan da eşit vergi veriyoruz. Küçük esnaf, üretici yüksek vergi ödüyor. Oysa yurttaşını düşünen iktidarlar, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alırlar. 

Üstüne, varsılın artıları var: harcadıklarını gider gösterip vergi iadesini alıyor, ben alamıyorum. Varsıl, lüks yatına teknesine mazotu 1.80 liradan alıyor, ben arabama, traktörüme normal fiyattan alıyorum. Temel ihtiyaç maddelerinin KDV si yüksek iken, zenginin süs eşyası kuyum mallarında da KDV ya çok düşük ya da hiç yok.

Daha büyük şirketler, çalıştırdığı işçinin vergilerini kesiyor ama devlete ödemiyorsa zamanında arada bir af çıkararak vereceklerini de bağışlamış oluyor. Büyük işadamının fazla kar etmesi için bütün devlet olanakları emrinde. Zarar ederse zararını devlet karşılıyor. Bu örneklere bakarsak bizde iktidar zenginlere daha yakın duruyor.

Başka bir konu; Ülkenin ekonomisi iyi gidiyormuş, dışsatımımız artıyor, rekor üstüne rekor kırıyormuş. Bu haberlerde bir eksik var, dışalım söylenmiyor. Yani sen evine dünyaları kazan getir, kazandığının iki katını harcıyorsan gelişme yok, gerileme vardır. Dışarıdan yurda giren parayı söylerken çıkan parayı da söyle ki artıda mıyız, ekside mi bilelim. Söylenmiyorsa bir art niyet vardır. Kimi haberlerde şöyle söylüyorlar,” ihracatın ithalatı karşılama payı % 60”, ne dediklerini çoğu kimse anlamıyor. Sorulduğu zaman söyledik ya deniyor. Söyledin de yabancı dil gibi ne dediğini anlamadık ki? Şöyle söyle; “dış ticarette 100 lira giderimiz, 60 lira gelirimiz var”.

Memur ve emeklilere zam verileceği günlerce haberlerde kuruş kuruş hesap yapılır, üç mü olsun üç buçuk mu, sorun olur, devlet bütçesinden ne kadar gideceği toptan büyük rakamlarla verilir. Bu hesaplar yapılırken enflasyon hep düşüktür, öyle önlemler alınmıştır ki önümüzdeki yıl daha da düşecektir. Ama enflasyon gerçek anlamda, çarşıda, pazarda alışveriş yaparken, elektrik, petrol, doğalgaz faturalarını, vergileri öderken belli olur. Milletvekilleri maaşlarına zam yaparken enflasyon ve devlet bütçesi hesaplamak kimsenin aklına gelmiyor.

Kömür, benzin, elektrik zamları % 20 nin üstünde.

Doğalgaz % 30 dan fazla.

Milletvekili maaşı% 45 zamlı.

Vergi zamları %20 alt sınırdan başlıyor, üst sınır açık.

Çalışanlar ve emeklilerin yıllık maaş artışı toplam %7

 

Dedim ya; ekonomiden pek anlamam. Hangisi hangi enflasyona göre, enflasyon neye göre hesaplanıyor bilen varsa o anlatsın.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA