REKLAM VE SPONSORLUK GİDERLERİNİN VERGİDEN MAHSUBU


Bu makale 2016-11-17 18:47:03 eklenmiş ve 4135 kez görüntülenmiştir.
BURAK OĞUZ

Ticari hayatta kıyasıya bir rekabet vardır.  Şirketler, ürettikleri mal ve hizmetlerin satışının artması için pazarlama ve tanıtım faaliyetlerine ihtiyaç duyarlar. En etkili pazarlama araçları reklam ve tanıtımın yanında bir de sponsorluklardır.

Reklam, mal ve hizmetlerin tanıtılması ve satışların arttırılması için çeşitli araç ve yöntemlerle (İnternet, televizyon, gazete, pano, vb.) geniş kitlelere duyurulmasıdır. Şirketlerin reklam ve tanıtım amacıyla, daha geniş kitlelere ulaşmak için bir etkinlik, organizasyon ya da bir kişiye kaynak aktarma yoluyla destek verilmesi ise sponsorluk olarak tanımlanmaktadır.

Bu iki harcamanın vergisel sonuçlarının farklı olmasından dolayı doğru tespit edilmesi gerekir. Reklamın önem ve gerekliliği bir işletmenin pazarlaması için kaçınılmazdır. Bu nedenle reklam giderleri, işletmelerin ticari faaliyetini yürütebilmesi için gerekli olan zorunlu giderlerden kabul edilmiştir. Sponsorluk harcamaları ise ticari kazancın elde edilmesi ile doğrudan ilişkili olmayan, sosyal amacı öne çıkan harcamalar olup, reklam harcamalarından farklılık arz etmektedir. Bir diğer fark ise sponsorlukta firmanın dışındaki ürün, faaliyet ön planda iken reklamda tamamen firmanın ürünü veya hizmeti ön plandadır.

Sponsorluk denince ilk akla gelen spor kulüplerine yapılan sponsorluklardır.

1 Seri No.’lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği’nde sponsorluk ile reklam harcamalarının farklılıkları ile ilgili açıklamalar yapılmıştır:

Sponsor olan kurumun adının anılması koşuluyla,

            Resmi spor organizasyonları için yapılan saha, salon veya tesis kira bedelleri,

            Sporcuların iaşe, seyahat ve ikamet giderleri,

            Spor malzemesi bedeli,

            Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün uygun göreceği spor tesisleri için yapılan ayni ve nakdi harcamalar,

            Sporcuların transfer edilmesini sağlayacak bonservis bedelleri,

           Spor müsabakaları sonucuna göre sporculara veya spor adamlarına prim mahiyetinde ayni ve nakdi ödemeler gibi harcamalar sponsorluk harcaması olarak değerlendirilmektedir.

Spor sahalarına, sporcuların veya diğer ilgililerin spor giysilerinin ya da spor araç ve gereçlerinin üzerine yazılı veya elektronik sinyaller yardımıyla sanal olarak kurumun tanıtımının yapılmasını sağlayacak amblem, marka, isim ve benzeri işaretler konulması gibi doğrudan ticari fayda sağlayan ve kurumun tanıtımını amaçlayan harcamalar ise reklam harcaması olarak değerlendirilecektir.

Gelir Vergisi Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanununa göre Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun kapsamında yapılan sponsorluk harcamalarının; amatör spor dalları için tamamı, profesyonel spor dalları için % 50'si.’ gelir ve kurumlar vergisi matrahının tespitinde, yıllık beyannamede bildirilecek gelirlerden indirilebilmektedir.

Kurumların sponsor olabilmeleri için bağlı bulundukları vergi dairesine müracaat ederek, vergi borcu olmadığına dair bir yazı almaları ve yapılan sponsorluk sözleşmesinin bir örneğini ilgili vergi dairesine vermeleri gerekmektedir.

Görüldüğü üzere reklam ve sponsorluk giderlerinin vergilendirilmesi birbirinden farklıdır. Sponsorluk kavramı reklam kavramı ile karıştırılmaktadır. Sponsorluk, bir çeşit sportif, kültürel ve sosyal amaçlı bağış gibidir. Temel amaç, marka bilinirliği ve saygınlık sağlamaktır. Üretilen mal ve hizmeti tanıtma ya da satış arttırmayı hedeflemez. Kısacası firmaların ticari faaliyetlerinin devamı için kaçınılmaz zorunlu bir gider değildir. Reklam ise, mal tanıtımı ve satışı arttırmayı hedefler. Pazarlamanın araçlarından biridir. Firmaların ticari faaliyetlerinin devamı ve ürünlerinin pazarlanması için zorunlu giderlerdendir. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA