MASUM ÇOCUKLUĞUMUZ GİBİYDİ BAYRAMLAR!


Bu makale 2016-09-15 21:12:03 eklenmiş ve 4170 kez görüntülenmiştir.
KENAN KIZIL

Ah dünya! Yüzyılların varoluş mücadelesinde açlığın savaşların ve bir şiddet ikliminde kendi yok oluşunu hazırlayarak girdin yine bu bayrama. Dört bir yanımızı kaplayan savaşların, felaketlerin, açlığın, susuzluğun, vurdumduymazlığın içinde bir bayrama daha merhaba dedik. Bir bayram daha böyle geçti!

Bayramlarımız artık eskisi gibi olmuyor. Eskiden olduğu gibi olmayınca da mutsuzluğumuz belli ediyor.

Mutsuzluğumuz sadece bayramlarımızın tatsız geçmesinden kaynaklanmıyor. Coşkulu heyecanlarımıza, masum heveslerimize ne oldu?

‘Yaşasın tatil geldi’ diye karşıladığımız ülkemizin tarihini, gururunu ve inançlarını taşıyan bu önemli günleri sadece ‘dinlence günleri’ diye bekler olduk.

Eskiden bu özel günlerin bir anlamı, önemi vardı. Büyüklerimiz ziyaret edilirdi. Gönüller alınır, aile bireyleri bir araya gelerek özlemler giderilir, sevgiler kucaklanırdı ki bunun heyecanı günler öncesinden başlardı. Çocuklara en yeni kıyafetler alınırdı. Bayram alış-verişleri yapılırdı. Yetişkinler ise en yeni giysilerini hazır ederdi bu önemli günlere. Aile büyükleri günler öncesinden evlerini temizler, tatlılarını elleriyle yapar, bayramlık şekerlerini hazır ederlerdi. Öyle beklenirdi bayram sabahları her zaman.

Sokaklardaki çocuk sesleri o tatlı heyecanın kalabalığına karışırdı. Komşular ile aileler, yakın akrabalar, arkadaşlar, eş-dost ile kocaman bir aileyi kucaklardı vatanımız bu özel günlerde.

Eski günler, bayramlar böyleydi...

Her bayram yeni ayakkabıların alınmasını beklerdik çocuklar olarak. Hele de günler öncesinden büyüklerimizin çarşıdan aldığı yeni kıyafetlere kavuştuğumuzda ne de mutlu olurduk.

Şimdi o mutluluğu tarif et deseler  asla tarif edemez olduk. Çünkü o sevinçler, mutlu günler eskide kalan en masum anıların en masum duyguları ve ben hala bu mutluluğun tarifini kelimelere sığdıramıyorum.

Üzgünüm…

Bayram sabahları büyüklerimize gitmek için erkenden kalkıp kahvaltımızı yapardık. Annemiz, yeni ayakkabıları, elbiseleri giydirirdi.

Büyüklerimizin evinde mutlaka erkenden gelen ziyaretçileri olurdu. Eski bir radyoda çalan Türk Sanat Müziği eserleri eşliğinde gülen yüzler en tatlı sohbetlerle, acı Türk kahveleriyle harmanlanırdı. Kahve ile limon kolonyasının birbirine karışan kokusunu haturlamamak mümkün değil şimdilerde. Bir de küçük bir masanın üzerinde duran çikolata dolu kocaman şekerlikler kalırdı aklımızda...

Çikolatalar masanın üzerinde adeta çocuklara göz kırpardı. Her nedense oradan bir tane daha alabilmenin ve o acı çikolatanın tadını damağımızda hissedebilmenin yarışı içine girerdik.

Üç beş günü fırsat bilip tatil planlarının yapıldığı bugünün bayram hazırlıkları önceleri Barış Manço’nun şarkılarıyla beklenirdi bin bir hevesle.

Dedim ya; masum hedefler, planlar yapılırdı. Birkaç şeker daha cebimize atabilmek ya da bayram ziyaretlerini gezmeye fırsat bilmek gibi.

Dini görevler, şimdinin derin dondurucu dolaplarını tıka-basa etle doldurmak için yapılmazdı. Bir amaç vardı bu görevlerde. Yoksula yardım edebilmenin vicdani sorumluluğunu yaşayabilmek ya da bir öksüz çocuğun sofrasına katkıda bulunabilmekti hedefler.

Dedim ya; ne de masum, iyi niyetle yapılan görevlerimiz varmış meğer.

Ben bu bayramları sevemedim hiç.

Bayramlarımızı arıyorum; şiirlerle, törenlerle kutladığımız, marşların ayyuka çıktığı o coşkulu bayramlarımızı geri istiyoruz.

Bayramlarımızı arıyoruz; insanların birbirlerine kenetlendiği, saygının ve sevginin bir bütün olduğu bayramlarımı geri istiyoruz.

Dedim ya; ne masum bir geçmişin ne masum çocuklarıymışız meğer.

 

Biz masum geçmişimizi geri istiyoruz!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA