İLK BAYAN BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI: SİBEL UYAR

İLK BAYAN BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI: SİBEL UYAR
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eklenme Tarihi : 2013-08-15 - 21:52 - Bu haberi 1020 kişi okudu.


Urla Belediye Meclis Üyesi Sibel Uyar, 2014 Yerel Seçimleri için CHP’den belediye başkanı aday adayı olduğunu açıkladı.

Belediye Başkanlığı için dosyasını alan Sibel Uyar, Urla Belediye Başkanlığı için ilk bayan aday adayı olma özelliğini kazandı.


Çeşmealtı`nda 600 yıllık geçmişe sahip ailenin bireyi olan Sibel Uyar evli ve Fen Lisesi’nde okuyan sporcu annesi.


Belediye Başkanlığı’na aday olma nedenlerini gazetemize açıklayan Uyar, “4. Yılım bitti Urla Belediyesi Meclis üyeliği yapıyorum. Fakat meclis üyeliğinin kanunla belirlenen yetkilerinin bana az geldiğini düşünüyorum. Ben Urla için daha çok şey yapmak istiyorum. Ben bir dönem meclis üyeliğini hakkaniyetiyle yaptığıma inanıyorum ve diğer kadınların siyasette daha aktif rol alabilmeleri için, diğer kadın arkadaşlarımın da bu görevlere talip olması için ben o yeri boşaltmak istiyorum ve şu güne kadar, şu zamanda bile Urla’dan bir kadın Belediye Başkanı Aday Adayı çıkmamış olması, benim bu yola girmemdeki en büyük etkenlerden bir tanesi. Kadınların da bunu yapabileceklerini göstermek” dedi.


Sibel Uyar orta öğrenimini Kolejde tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği’nden mezun oldu. İngilizce çevirmenliği var.


Belediye Başkanlığı adaylığı açıklamalarına Sibel Uyar, “Benim CHP Parti Meclis Üyemin de söylediği gibi, bir erkeğin sadece bir meslek grubundan olması yeterliyken aday olmasına, kadınlardan hem üniversite mezunu hem iki dil bilmesi üç dil bilmesi hatta hali hazırda piyano ve keman çalması gerektiği düşünülse de, ben bunları ne kadar çalamıyor olsam da bu göreve adayım. Dolayısıyla 4 yıldır da hem komisyon üyeliklerimde hem Kent Konseyi’nin yürütme kurulunda Kadın Meclisi, Gençlik Meclisi ve Engelli Meclisi kurulmasında aktif rol aldığımdan, Urlalı olduğum için, Urla’nın nerede ne sorunu var, neyi istiyor, neyi istemiyor onu bildiğim için bu göreve talibim.


Evet, benim vatanım bana bir sürü harcama yaptı bu zamana kadar, ben de bunu vatan borcu olarak geri ödemek istiyorum. Benim memleketim Urla için yapabileceğim şey bu.


Ben belediyeciliği sevdim, yapabileceğime inandım. Ben inanmamış olsaydım zaten meclis üyeliğimde başarılı olamazdım. Halka hizmet etmek çok güzel bir şey, kâğıt üzerinde yaptığınız bir şeyin bir insanın yararına olduğunu görmekten daha öte hiçbir şey yoktur.


Kadın Meclisi çalışma yapıyor, benim çok hoşuma gidiyor. Çünkü kuruluşunda emeğim var. Şimdi Oradan bir şey oldu mu benim o kadar çok hoşuma gidiyor ki, en azından çorbada ufak bir tuzum varsa bile bu benim için yeterli.


Ama işte dediğim gibi bunların hepsi yasalarla sınırlı bu işlere girerken Meclis Üyesinin ve Belediye Başkanının ne yaptığını insanların çok iyi özümsemesi lazım yani 5393. Kanun bağlı olduğumuz kanundur çok iyi bilmek lazım Meclis çalışma yönetmeliğini çok iyi bilmek lazım Meclis üyesi ne yapar, Belediye Başkanı ne yapar bu iki ayrımı çok iyi yapmak lazım ki ilerideki zamanlarda Herkes görev ve yetkilerini bilsin ki ondan sonra yanlış anlaşılmalar olmasın.


Benim her zaman bu yeni gelen adaylar için yani meclis üyesi Adayları içinde ben aynı şeyi söylüyorum.


Urla 17 ilimizden daha büyük bir ilçemiz. Dolayısıyla vizyonunun biraz daha günümüz koşullarına daha uygun olması gerektiğini düşünüyorum. Urla coğrafi ve iklim açısından çok elverişli bir ilçe. Kuzeyi ve güneyi sahillerle dolu. Onları daha iyi kullanılabileceğini düşünüyorum. Urla hak ettiği yerde çok değil daha yaşanılabilir olmalı çünkü metropole en yakın yer, herkes sabah gelip akşam gidiyor ama insanlar sadece gidip geliyor Urla’nın içine inmiyorlar. İnmeleri hayata katılmaları lazım. Bunu yapmak için ne lazım sosyal aktivitelerin olması lazım, kültürel aktivitelerin olması lazım, spor aktivitelerin olması lazım bunları hepsi birer bütün aslında yani tek tek düşünülemez. O yüzden birazcık vizyonunun değişmesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek devam etti.


-Siyaset için sizi cesaretlendiren kimseler oldu mu?


“Şimdi söyle benim siyasi arkadaşlarım var. Hepsinin tecrübelerinden yararlandığımı düşünüyorum, belli takıldığım noktalarda hepsinden tek tek isim vermek istemiyorum şu an, büyüklerimin hepsine saygım sonsuz ve hiçbir tanesi Parti büyüklerimin hiçbir tanesi Beni çevirmedi geriye benim takıldığım noktalarda neyin nasıl olması gerektiğini hepsi bana en uygun şekilde gösterdiler. Hepsine teşekkür ediyorum.”


Kimseyle bir kavgasının, organik bağının olmadığını ifade eden Uyar, şu anda diğer partilerden farklı olarak CHP’den kendisiyle birlikte 4 aday adayının çıkmış olmasının gururunu yaşadığını söyleyerek “bu durumun parti tabanımızın genişliğini ve renkliliğini ortaya koyuyor” dedi. “İyi niyet çerçevesinde örgütüyle barışık ve bütünleşik bir belediye Urla’nın kaderini değiştirir” diyen Uyar şimdiye kadar Urla Belediyesi’nde görev yapan herkese teşekkür etti.Kaynak: PENCERE HABER Google

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
36558
Güvenlik kodu giriniz
: