CHP’den “Çocuk susar, sen susma!” eylemi

Cumhuriyet Halka Partisi (CHP) Urla Kadın Kolları ülkede yaşanan çocuk istismarlarını protesto amacıyla basın açıklaması yaptı, öneride bulundu.
Bu haber 2019-05-02 14:40:58 eklenmiş ve 187 kez görüntülenmiştir.

 

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasına CHP Urla İlçe başkanı Hakan Özbadur, ADD Urla İlçe Başkanı Veli Çıtak, TEMAD Urla İlçe Başkanı Mustafa Büyüktarakçı, Urla Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı A. Birol Aydınhan, STK temsilcileri ve Urlalıların katılımlarıyla destek verdi. Eylemde vatandaşlar “biz kadınlar öfkeliyiz”, “isyandayız”, “biz susmayacağız, siz utanacaksınız”, “bişr çocuğun çıkaramadığı ses olmak zorundayız”, “Çocuk susar sen susma!”, “İlkem; küçüklerimi korumak” yazılı afiş ve dövizlerle tepkilerini ifade ettiler.

“Biz çocukken okula yürüyerek giderdik. Okuldan sonra akşama kadar sokakta oyun oynardık. Komşunun evine rahatlıkla girip, çıkardık; sanki kendi evimizdi” diyerek konuşmasına başlayan CHP Urla Kadın Kolları Başkanı ve Urla Belediye Meclisi Üyesi Deniz Ulçay açıklamasında: “Biz büyüdük ve ne yazık ki kirlendi dünya! Dünya kirlenmeye başlayalı çok oldu belki ama istatistikler bizlere çocuk istismarının her geçen gün arttığını acı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Son 10 yılda çocuk istismarı davalarının yüzde 700 arttığını biliyor musunuz? Yılda ortalama 8 bin çocuk istismara uğruyor, haberimiz var mı?

Türkiye'de kadınların yüzde 26'sı 18 yaşından önce evleniyor, yüzde 10'u ilk çocuğunu 18 yaşından önce kucağına alıyor. Son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi. Farkında mıyız? Ve en acısı nedir biliyor musunuz, Türkiye, çocuklara karşı cinsel istismar, taciz ve tecavüz olaylarında dünyada üçüncü sırada yer alıyor.

Oysa biz bu ülkenin çocukları, her sabah okullarımızda "İlkem; küçüklerimi korumak" cümlesiyle güne başladık. Ama evlatlarımızı koruyamadık. Geçen hafta yalnızca Küçükçekmece’ye düşmedi ateş. Vicdanını, iyi ahlakını, saygısını adaletini insanlığına hamur etmiş herkesin yüreği yandı, ruhu kahroldu.

Hükümet artık bu vahşetin önüne geçmeli! Öncelikle çocuklarımızı koruyacak daha güçlü yasaların çıkması gerekiyor ama öyle içinde iyi hal indirimi olmayan yasaların. Ağır ve caydırıcı yasalar istiyoruz.

Ailelerin çocuklarına “kadım ya da erkek olmayı değil, insan olmayı” öğreteceği bir anlayışı benimsetmesi gerekiyor. Bunun için toplumu bilinçlendirecek uygulamaların derhal devreye girmesini, eğitimcilerin, psikologların, hukukçuların da iş birliğinde düzenlemelerin gelmesini istiyoruz. 

Bizler artık, çocuklara tecavüz önergesinin reddedildiği bir iktidardan, “küçüğün rızası vardır” diyen bir bakandan, “bir kereden bir şey olmaz” diyen bir "Kadın bakan"dan, iyi halden tecavüzcüye indirim yapan mahkemeden, “gece sokakta ne işi vardı”, “o da açık giyinmeseydi” diyen zihniyeti bozuklardan kurtulmak istiyoruz.

Biz artık Leyla'nın, Ahmet'in, Mehmet'in, Rabia'nın, Eylül'ün daha yüzlerce çocuğun istismar ve cinayet haberlerini duymak istemiyoruz, biz onların başarı hikâyelerini, mutluluk haberlerini öğrenmek istiyoruz.

Biz artık; oynaması, gülmesi gereken yaşta öldürülen, annesinin kucağından koparılıp infaz edilen, bazen tecavüze uğrayarak bazen aç bırakılarak, bazen fiziksel şiddete uğrayarak öldürülen, bazense tek suçu görmemesi gereken bir şeyi görmek, bazen de ağlamak olan tüm çocukların son olmasını istiyoruz. Bizler artık evlatlarımızın yalnızca aydınlık geleceğini konuşmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Basın açıklaması sonrasında Cumhuriyet Meydanı’nda 5 dakikalık oturma eylemi yapan kalabalık olaysız bir şeklide meydanı terk etti.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA