URLA’DA BAYRAM COŞKUSU

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Urla Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törenlerle coşkuyla kutlandı.
Bu haber 2019-05-02 14:38:38 eklenmiş ve 196 kez görüntülenmiştir.

 

Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen törende, Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Törene Kaymakam Önder Can, Urla Cumhuriyet Başsavcısı vekili Savcı Serdal Sarıdağ, Garnizon Komutanı Dnz. Albay Mustafa Karabalık, Urla Jandarma Komutanı Binbaşı Eray Çakır, İlçe Emniyet Müdürü Güray Aksüt, Belediye Başkanı Burak Oğuz, , Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz, Siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, oda başkanları, öğretmenler, öğrenciler, Urla halkı ve çok sayıda çocuk katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz: “Yüce Türk milleti, 1. Dünya savaşında, kendisine itilaf devletleri tarafından layık görülen yenilgiyi kabullenmeyen; bütün imkânsızlıklara rağmen mükemmel bir birlik ve mücadele ruhunu yedi düvele gösteren, düşmanlarına hiç ummadıkları yenilgileri tattıran millettir. Vatanın işgaline boyun eğmemek ve kendi kaderini belirlemek üzere, Türkiye Büyük Millet meclisi, 99 yıl önce bugün, Mustafa Kemal Atatürk ün önderliğinde, dualarla kurulmuş; böylelikle Türk milleti; kendisine layık görülen makûs talihini yenmek üzere en önemli adımı atmıştır.

Kurtuluş savaşımızın komuta ve kontrolünde milli iradenin kullanılmasını sağlamak üzere 23 Nisan 1920’de kurulan bu Kurucu Meclis, Anadolu’nun itilaf devletlerince işgali sürecinde düzenli ordu kurulması ve iç ayaklanmaların bastırılması gibi kilit konularda önemi karar ve uygulamalara imza atarak etkili savunma stratejileri planlamış, tüm dünyaya Anadolu'daki Türk varlığının ve birliğinin daim olacağını göstermiştir.

23 Nisan, ülkemiz ve milletimiz için çok önemli bir ana tanıklık etmiş, asil bir milletin verdiği bağımsızlık mücadelesinin ardından birlik ve beraberliğin bayraklaştığı gün olmuştur. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde ve onun "milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır" öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara'da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatmıştır.

l. Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı ile Anadolu'da milli egemenliğe dayalı yeni bir Türk devleti kurulmuştur. Kurucu meclis tarafından oluşturulan düzenli Türk ordusu, Kurtuluş Savaşı'nı şanlı zaferlerle kazandıktan sonra, 23 Nisan günü 1924'ten itibaren tüm yurtta Bayram olarak kutlanmaya başlandı. Büyük önder Atatürk, ülkemizin geleceği çocuklarımıza verdiği değeri ve duyduğu güveni göstermek amacıyla bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyada çocuklara adanmış ilk ve tek bayramdır.

23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyabileceğimizi ve geliştirebileceğimizi konuşmalıyız.

Özellikle ülkemize, devletimize ve milletimize yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında, her zamankinden daha fazla cumhuriyetimizin ilkelerine, birliğimize ve bütünlüğümüze sahip çıkma mecburiyetinde olduğumuz açıktır. Bu tür bayramları da bu şuur ve düşünce içerisinde değerlendirmek durumundayız.

Şüphesiz ki Milletimiz varlığına, birliğine ve bağımsızlığına tutku ile bağlı karakterini her an ortaya koyacak güç ve erdeme Mustafa Kemal Atatürk'ün gönlüne taht kurmuş, böyle bir hediye ile yüceltilen, geleceğimiz, güven dağımız, sevgili çocuklar, hepinizin şanlı bayramı kutlu olsun...

Sevgili Öğrenciler, Sevgili Gençler, Aydınlık Geleceğimizin Aydınlık Yüzleri;

Her şeyin en güzeline layık olan sizler, okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözümcü eleştirilerde bulunabilen, günceli, çağdaş yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, Ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağımızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki, birikimli olmak için çalışın, başarmak için samimi ve gayretli olun.

Sevgili Öğretmenler;

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi, yarınlarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek girişkenlikte, evrensel düşünüp yerel hareket edebilen özgüvenli yetiştirebilme sorumluluğu sizlerin üzerindedir. Bunlar, gerçekleştirebilecek olan sizlersiniz. Yapmakta olduğunuz bu kutsal görevde, geleceği aydınlatmak, savaşlara son verip, barışı tesis etmek, dünyayı çocuklarımıza her gün bayram yerine çevirebilmek, yalnızca gelecek nesillerin doğru eğitimiyle mümkün olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, vatanın bağımsızlığı, birliği ve dirliği için canlarını feda eden tüm mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor, çocuklarımızın ve ülkemizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor, saygılar sunuyorum” dedi.

23 Nisan kutlamaları halk dansları gösterileri, öğrencilerin şiirler okuması, müzikli dans gösterileri ve koro ile coşkuyla devam etti. Renkli görüntülere sahne olan program, öğrencilerin gösterileri ile aynı zamanda izleyicilere duygusal anlar yaşattı.

Anaokulları, İlkokullar ve ortaokullar arası resim, şiir ve kompozisyon arasında düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri Kaymakam Önder Can, Garnizon Komutanı Dnz. Albay Mustafa Karabalık, Urla Cumhuriyet Başsavcısı vekili Savcı Serdal Sarıdağ, Belediye Başkanı Burak Oğuz ve Milli Eğitim Müdürü İzzet Gündüz verdi.


ETİKETLER : 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA