1. Urla Gastronomi Festivali

20-21 Nisan 2019 tarihlerinde Urla Atatürk Meydanı'nda "1. Urla Gastronomi Festivali" düzenlenecek.
Bu haber 2019-04-09 18:40:09 eklenmiş ve 237 kez görüntülenmiştir.

 

TAŞPAKON (Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu) ve Yılay Hakan Çeken Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliği ile Urla Kaymakamlığı ve Urla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde gerçekleşecek etkinliğe Türkiye'nin çeşitli illerinden yüzlerce misafir katılacak. Bünyesinde TAŞPAKON Türkiye Kupası Ön Elemeleri Yemek Yarışması’nın yapılacağı etkinlikte katılan öğrenciler için mesleki eğitimler verilecek.

Festivali içeriği şu şekilde olacak:

TAŞPAKON Türkiye Kupası Ön Elememeleri Yemek Yarışması

Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu tarafından organize edilen “TAŞPAKON Türkiye Kupası Yemek Yarışması” için ön eleme yemek yarışması yapılacaktır. Yarışmada dereceye girecek okullar İstanbul’da gerçekleşecek olan Şampiyonaya katılım hakkı elde edeceklerdir.

Yarışma 3’er kişilik ekipler ile lise ve üniversite düzeyinde ayrı ayrı yapılacaktır.

Klazomenai Zeytinyağı Tadım Atölyesi

Urla’da yer alan Antik Klozemenai Zeytinyağı İşleği’nde gerçekleşecek etkinliktir. Ülkemizin çeşitli şehirlerinden gelen öğrenci, öğretmen ve akademisyenlerimiz bu atölyeye gruplar halinde alınarak zeytinyağı üretimi ve kullanımı hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Zeytinyağı tadım çalışmasından sonra tüm katılımcılara “Katılım Belgesi” verilecektir.

“Mutfağın Başrolünde Zeytinyağı”  Söyleşisi

Moderatörlüğünü Yemek Kültürü Araştırmacısı Sibel Önbaş’ın yapacağı etkinliğe Ulusal zeytinyağı Konseyi üyeleri ve akademisyenler ve şefler katılacaktır.

Canlı Workshop Çalışmaları

Gastronomi alanında başarılı, kariyer sahibi Şefler tarafından öğrencilerimize ve konuklara yönelik canlı workshop çalışmaları yapılacaktır. Bu çalışmalar için yarışma mutfakları dışında tam donanımlı mutfak kurulacaktır.

“Esnaf Lokantalarının Türk Mutfağına Katkıları” Söyleşi

Türk mutfak kültürünün gelişmesindeki en önemli işletmelerden olan “Esnaf Lokantaları” olarak adlandırılan işletmelerin Türk Mutfağı’na katkılarını sektörde onlarca yıldır yer alan başarılı girişimciler tarafından yapılacak söyleşi ile anlatılacaktır.

Yöresel Ürün Pazarları

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yer alan yöresel ürünler kurulacak standlarda gelen konuk ve ziyaretçilere yöresel ürün tanıtımı ve satışı gerçekleştirecektir.

Zeytinyağı Pazarı

Sağlıklı beslenmenin temel anahtarlarından biri olan zeytinyağına dikkat çekmek, butik zeytinyağı işletmelerini ziyaretçiler ile bir araya getirmek amacıyla; zeytinyağı pazarı kurulacaktır. Bu pazarda en az 5 butik zeytinyağı firması hem ürünlerini tanıtacak hem de ürün satışı gerçekleştirecektir.

“Kaybolan Lezzetler ve Yöresel Şerbetler” Tanıtımı ve Tadım Standı

Ülke mutfağımızın önemli değerlerinden olan şerbetlerimizin gün yüzüne çıkması amacıyla tanıtım standı oluşturulması ve tadım yapılması planlanmaktadır.

Turizm Tanıtım Standları

Yarımada bölgesinde turizm faaliyet gösteren otel ve restoranların kendilerini tanıtacağı ve gelen konuklara ikramlarda bulunacağı standlar kurulacaktır.

“Köstem Zeytinyağı Müzesi” Gezisi 

Dünyanın en büyük zeytinyağı müzelerinden biri olan “Köstem Zeytinyağı Müzesi” etkinliğe katılan öğrenci, öğretmen ve akademisyenlerimiz tarafından gezilecektir.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Gastronomi haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA