Vatan Partisi Urla Belediye Başkan Adayı Cenap Yener ile Röportaj

“‘Biz şapkamızı koysak kazanırız’ diyorlar. Böyle diyorsanız, orada bir şey yapmanıza gerek yok demektir. Biz de diyoruz ki, biz alternatifiz. Biz Atatürkçülüğü resimlerle, heykellerle değil, ilke ve inkılaplarıyla ortaya koyacağız.”
Bu haber 2019-03-21 21:55:49 eklenmiş ve 146 kez görüntülenmiştir.

 

Vatan Partisi Urla Belediye Başkan Adayı Eski Milli Futbolcu Cenap Yener ile hem kendisi hem de Urla hakkında bir röportaj yaptık. Yener Urla ve projeleri hakkında Urlalılara açıklamalar yaptı.

Pencere Haber.: Kendinizi Urlalılara tanıtır mısınız?

Cenap Yener: Asıl mesleğim Diş Hekimliği, 16 yıldır profesyonel futbol yaşantım var. Göztepe ve Galatasaray’da kalecilik yaptım.  Türk Futbol Vakfı,  Milli Olimpiyat Vakfı yöneticilikleri yaptım. Kocaelispor’da Divan Kurulu, Galatasaray’da Kongre üyeliğinde bulundum. Aynı zamanda milli takım kariyerim de bulunmaktadır.

Pencere Haber.: Siyaset geçmişiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Cenap Yener: Siyasetle ilgili bir aileden geliyorum. Bundan önce de siyasi partilerde üst düzey yöneticilikler, il başkanlıkları yaptım. Vatan Partisi’ne gelince... Vatan Partisi’nin Atatürk ve Atatürkçülüğe yaklaşımı, Atatürk’ün yolunda yürümesi beni çok etkilemişti. O dönemde adı İşçi Partisi’ydi. Kendi kendime “bu arkadaşlarımız neden sadece İşçi Partisi diye dar bir grupla kendilerini tarif ediyorlar” diye düşünüyordum. Sayın Doğu Perinçek, Ergenekon tertibi sonucunda bulunduğu cezaevinden çıktıktan sonra, partinin adının Vatan Partisi olarak değiştirilmesi, benim daha önce siyaset yaptığım bazı arkadaşlarımın Vatan Partisi’ne katılmaları, beni çok etkiledi. Vatan Partisi’nin kuruluş kurultayını televizyondan seyrettiğimde çok etkilendim. Sayın Perinçek’in beni futbolculuğum zamanından tanıması, benimle ilişki kurması ve konuşmalarımızdan sonra Atatürk ilkelerini en iyi tarif eden bir parti olduğunu gördüğümden dolayı burada yer almayı kendime vatan borcu bildim.

Pencere Haber.: Neden Urla’da aday oldunuz?

Cenap Yener: İzmir’de Urla’da aday olarak tercih edilmem ve benim de tercih etmem, İzmir’e olan sempatimden kaynaklanıyor. Daha önce İzmir’de Göztepe’de oynamış olmam ve İzmirlilerin Atatürkçülüğü, çağdaş ve laik bakışı beni çok etkiliyordu. Ama bu arada, başta Genel Başkanım olmak üzere İzmir ve Urla teşkilatımız aday olmamı çok istediklerini söylediler. Ben de Urla’ya bir katkım olursa bundan çok mutlu olacağımı düşünerek aday oldum.

Pencere Haber: Sizce Urla’nın ihtiyaçları nelerdir?

Cenap Yener: Urla daha önce Çeşme ve Alaçatı’nın gölgesi altında kalmış bir yapıya sahipti. Aslında Urla’nın potansiyel olarak Çeşme ve Alaçatı’dan öte olduğunu görüyoruz. Rant peşinde koşanlar, bilhassa AKP’nin adayı, kat sayısının artırılacağını kendi programında söylemiş. Biz buna karşıyız. Çünkü Urla’nın dokusunu bozmamamız lazım. Oranın yeşilliğini, oranın denizini korumamız lazım.

Turizm kenti olacak bir yerde taşocaklarının ne işi var? Sadece taşocakları için gelinmiyor, taşocakları bu bölgeleri ranta açmanın bir aracı olarak kullanılıyor. Biz, Urla halkını rahatsız edecek, bölgenin doğal dokusunu bozacak hiçbir şeye belediye olarak müsaade etmeyeceğiz.

Ben beklerdim ki bütün Urla’nın denizi mavi bayraklı olsun. Biz öncelikle bütün Urla kıyısının mavi bayraklı hale getirilmesi için çalışma yapacağız. Özellikle yaz aylarında Urla’nın trafik sorununun çözümü önemli. Mevcut alternatif yolların kullanılması yeni alternatif yolların yapılması ihtiyacı var. Yeni otoparkların yapılması da gereklidir.

Urla, İzmir şehir merkezine çok yakın. İkinci bir merkez gibi düşünülüyor. Bundan dolayı bir cazibesi var. Kıyı şeridi ranta açıldığında doğayı yok etmiş olacaksınız. Denizimiz gidecek, daha çok kirlenecek. Beton yığını oluşacak. Hava kirliliği artacak. Biz belediyeyi alırsak, buna kesinlikle müsaade etmeyeceğiz.”

Her yeri AVM’lerle dolduruyorlar. Biz bunun tam tersini yapacağız. Biz sadece Urla esnafının olduğu, yatay yapılaşmayla ama AVM havasında olan, bakkalların, manavların, tuhafiyecilerin olduğu bir merkez oluşturacağız. Siz esnafın derdini, esnafla konuşarak çözebilirsiniz.”

Urla enginarıyla meşhur, otlarıyla, zeytiniyle, zeytinyağıyla meşhur Urla eskiden tütünüyle meşhurdu, şimdi ekim alanı bile kalmadı…  Urla’da düzenlenecek enginar festivalini, dünya çapında sanatçılarla etkinliklere dönüştüreceğiz.  Herkes, bu festivali bekleyecek.”

Sağlıklı zihinler sağlıklı bedenlerde olur.  Spor sadece bedeni değil zihni de açar.  Urla’da spor faaliyetleri arttırılmalı, Urla aynı zamanda bir spor merkezi olmalı.  Urla’yı temsil eden spor takımlarını daha üst düzeylere getirmek için özel ilgi göstereceğiz. Dış ülke takımlarının da kullanabileceği görkemli spor tesisleri yapılarak maddi açıdan Urla’ya önemli katkılar sağlayacağız.

Kooperatifleşmeye özel ilgi göstererek Urla’nın daha organize olmasını sağlayacağız. Urla’nın gençlerine maddi manevi katkılar yaratarak gençlerimizin Urla’da kalmasını sağlayacağız.

Pencere Haber: Seçim ortamında genel gözlemleriniz nelerdir?

Cenap Yener: Ben şunu gördüm: İzmir ve birçok ilçelerinde CHP belediyeleri var. ‘Biz şapkamızı koysak kazanırız’ diyorlar. Böyle diyorsanız, orada bir şey yapmanıza gerek yok demektir. Biz de diyoruz ki, biz alternatifiz. Biz Atatürkçülüğü resimlerle, heykellerle değil, ilke ve inkılaplarıyla ortaya koyacağız. Halk Meclisleri kuracağız. Halka birlikte idare edeceğiz belediyeyi! Bütünşehir yasasıyla, Büyükşehir Belediyesi hiç bilmediği yerde düzenlemeler yapıyor. Eskiden ilçelerde yapılırdı bu işler. Mülki idare, belediye ve halkın isteklerini de dikkate alarak ilçenin ihtiyaçlarına göre düzenlerdi. Bana göre yine bu düzenlemeye geçilmesi lazım. Urla halkından özellikle bir alternatif aramalarını istiyorum. Halkın isteklerine en yakın alternatif de Vatan Partisi. Vatan Partisi, Milli Hükümet ve Üreten Türkiye programlarıyla vadettiklerini gerçekleştirebilecek, Atatürk’ümüzün yolunda, onun ilke ve inkılaplarını hayata geçirebilecek bir partidir.

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Asayiş haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA