URLA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ'NDE TEK YÜREK OLDU

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde, Sivil Toplum örgütleri, siyasi partiler, meslek odaları tüm kuruluşlar kadınlar için "Tek Yürek" oldu.
Bu haber 2019-03-21 16:51:07 eklenmiş ve 110 kez görüntülenmiştir.

 

Urla Cumhuriyet Meydanı'nda ki buluşmada, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar'ın konuşması büyük bir coşkuyla alkışlandı. Başkan Uyar, "Benim Adım Kadın" temalı konuşmasında; Türkiye'de kadının bulunduğu durumun yetersizliklerini vurguladı. Uyar, örgütlü bir kadın hareketinin önemine değinirken, Urla'da yaptığı çalışmalarla "Kadının bir olması, kendi ayakları üzerinde durması için çalıştığını" vurguladı.

Urla'daki törene Başkan Sibel Uyar'ın yanı sıra, CHP Belediye Başkan adayı Burak Oğuz, Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Op. Dr. Adıgüzel Demirel, İyi Parti Belediye Başkanı H. Hüseyin Akgül, DSP, MHP, Vatan Partisi ilçe örgütleri de katıldı. Sivil Toplum ve Meslek örgütlerinin de yoğun ilgi gösterdiği törende kurumlar kadınlar için Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Törende 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle konuşmayı Urla tarihinin ilk kadın belediye Başkanı olan Sibel Uyar yaptı. Uyar, kadınlar adına yaptığı konuşma duygusal anlara da neden oldu. Erkeklerin de yoğun desteğini alan konuşmasında Urla Belediye Başkanı şunları söyledi:

"Benim adım kadın! Köyde, kentte, arka sokaklarda, lüks evlerde, her yerde ben varım; yaşıyorum.

Benim adım kadın, bi ismim yok. Kimi yerde 3 koyun ederim, kimi yerde 10 bilezik. Değerim budur benim, alınır satılırım. Benim adım kadın. Evimin kadını, çocuklarımın anası olurum ama kendim olmama izin verilmez. Fikrim sorulmaz, ne istediğim kimin umurunda. Benim adım kadın; tacize uğrarım “ama mini etek giymişti” derler, hak olur. Benim adım kadın, tecavüze uğrarım, o saatte sokakta ne işi var derler. Benim adım kadın, kocam döver, işkence eder, nefes almak için boşanmak isterim ama nefesimi keserler. Ben toprak olurum, çocuklarım öksüz. Kocama bir şey olmaz, 3-5 yıl yatar, sonra iyi halden çıkar. Benim adım kadın. Çalışırım, didinirim, ne yapar eder, yaratırım ama fark edilmem. Benim adım kadın!

Kadın hırslı, kadın akıllı, dikkatli olun! Ama yine de Adı kadın, Sibel değil! Ne var ki, kimsenin kızı olduğu için değil, kimsenin karısı olduğu için de değil, Listelerle hiç değil, her şeye rağmen Sibel olduğu için burada! Vurulan, emeği yok sayılan, şiddete uğrayan, taciz edilen, siyasette vitrin olan, iş dünyasında görülmeyen hep benim, biziz. Köprübaşından geçemeyen kadın da benim. Evde sözü geçmeyen kadın da benim.

Benim bir hayalim var! Ayaklarının üstünde durabilen, kimseye ihtiyacı olmayan, birey olduğunun farkında olan, hakkını arayan, yaşadığı coğrafyadaki ataerkil zihniyeti elinin tersiyle itebilen kadınların çoğaldığı bir Urla yaratmak. Ve Türkiye’deki kadınlara örnek olmak. İşte bu yüzden göreve gelir gelmez kadın ve aile hizmetleri müdürlüğünü kurduk. Semt evlerimizi açtık. Kadınlarımıza liderlik, girişimcilik, meslek edinme kursları açtık. Öyle değil mi Seyhan, sen anlat. Geçen yıl Zeytineli’nde açtığımız küçücük tezgâhta salçanı, gözlemeni, tarhananı satarken şimdi kendine bir büfe açtın. Kırmızı araban da var.

Benim bir hayalim var! Toplumsal cinsiyet eşitliğinin konuşulmasına gerek duyulmayan, hak, hukuk ve adaletin yolda kalmadığı, bir dünya yaratmak. İşte bu yüzden ülkemizdeki 256 kadın muhtarı Urla’da buluşturduk. Kadının siyasetteki yerini konuştuk. Türkiye’de ilk defa toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe oluşturduk. Hilmiye burada mısın, sen anlat. Katıldığın eğitimlerin ardından sana verilen birkaç kıl keçisi, sakız koyunu ile şimdi bir sürü oluşturmadın mı? Sütünü, peynirini, tereyağını yapıp satmıyor musun, kahvaltı vermiyor musun evinin bahçesinde, hayallerin genişlemedi mi, şimdi bir de kahvaltı mekânı açmak istemiyor musun? Kadınlarımıza çilekler dağıttık. Tarlaları için makine aldık. Buradalar mı çilek üreticilerimiz, Balıklıova Köyü’müzden Şafak burada mısın, anlat da bi öğrensinler. Çileğin tezgâha gelemeden tarlada bitmiyor mu? Daha dün köy kahvesinin önünden geçemeyen kadınlarımız bugün o kahveyi işletiyor, çay içiyor, köyünde şalvarıyla futbol oynuyor. Öyle değil mi Zeytineli Köyü’müzden Gonca, Ayşe, Hatice, İsmet ve daha göremediğim diğer arkadaşlar…

Benim çok güzel hayallerim var arkadaşlar! Kadınlar ekonomik, sosyal hayatta ve karar verme mercilerinde aktif olsunlar istedim. Kadınlarımızı örgütledim. Kadın kooperatifimizi kurduk. Ben dâhil 184 ortak var. Kadınlar artık boşa üretmiyor, üretimlerinden para kazanıyorlar. Sosyalleşiyorlar. Telefonunda ailesinden başka kimsenin kayıtlı olmadığı bir kadın düşünün. Torasan’dan Gülbiye, kooperatif ortağı olduktan sonra kalabalık bir telefon rehberi olduğu için nasıl mutlu olduğunu biliyorum. Bunların hepsi gerçek. Yaşadık, yaşıyoruz. Biliyorum. Bir de Ayşe var. Okur-yazar değil. Babasının iki eşi var ama Ayşe üvey annesinin nüfusuna kayıtlı. Erken yaşta amcasının oğluyla evlendirilmiş. 6 çocuğu var. Anlayacağınız tüm geleneksel hataların mağduru olmuş. Ancak Urla’ya yerleştikten sonra kadın ve aile hizmetleri müdürlüğümüzle tanıştıktan sonra farkındalığı arttı Ayşe’nin. Şimdi belediyemizin sağladığı danışmanlıklar sayesinde haklarının peşinde koşan, kendine güvenen, çalışkan bir kadın. O kadar fazla örnek var ki, anlatmaya kalksam saatler alır. Uzun lafın kısası arkadaşlar, Örgütlenemeyen her iyilik, örgütlü kötü azınlığın iktidarına mahkûm kalır. Urla’da İyilerin ittifakıyla kurulacak daha büyük bir örgüt yaratmak bizim elimizde.

Sevgili kadınlar; Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Gelip ağzımıza 2 damla bal çalacaklar, “kadın hakları diyecekler, kadınsız demokrasi olur mu efendim, siyasette kadın kotasını arttıracağız tabi ki” gibi beylik ama içi fos laflar savurup yine bildiklerini okuyacaklar. Prim yapacaklar. Biz kadınların zekâsıyla dalga geçecekler. Soruyorum sizlere, herkese soruyorum. Bu dünyada kadınların 1 gün çalışmadığını bir düşünün. Hani şu vitrindeki kadınların, iş yerindeki, tarladaki, evdeki, fabrikadaki, restorandaki, çalışan tüm kadınların yalnızca 1 gün çalışmadığını bir hayal edin. Dünya durur, öyle değil mi? Dünyayı durduracak güce sahibiz arkadaşlar. Farkında mısınız? Sevgili kadınlar, hangi tarafta olursak olalım, hangi yöne bakarsak bakalım, fikrimiz, yaşam tarzımız, inancımız, siyasi görüşümüz ne olursa olsun, önce birey olalım. Sonra da birlik olalım. Çünkü görüyorum ki, biz bu oyunu yanlış oynuyoruz. Erkeklerin egemen olduğu bu ataerkil düzeni elimizin tersiyle itmek bizim elimizde. Bunu yalnızca biz yapabiliriz. Bu yüzden ben burada kalmaya devam edeceğim. Memleketim Urla’mda dün olduğu gibi, bugün de savaşmaya bu oyunu kadın hareketiyle daha örgütlü bir şekilde oynamaya devam edeceğim. Bu bir takım oyunu. Sen, ben, o, biz. Hepimiz aynı hikâyedeyiz. Ancak birlikte olursak başarabiliriz. Dünyayı yerinden oynatmaya var mısınız arkadaşlar? Başarılı olmanın bir “miktar” değil bir içerik meselesi olduğunu göstermek için var mısınız? Biri erkeklere, diğeri de kadınlara mahsus olan iki farklı ahlak anlayışının olmadığını öğretmeye var mısınız? Dindar olduğu için ahlaka ihtiyacı olmadığını sanan, eğitimli olduğu için de kendini aydın sananların düzenini yıkmaya var mısınız arkadaşlar? Erkek kotası var mı? –ki zira bunun adı cinsiyet kotasıdır. Kadın kotası olan bir ülkede herhangi bir kadının herhangi bir unvanını kimse ciddiye almaz. Kaybeden başarılı kadınlar olur. Cinsiyetler arası eşitliğin kotalarda değil, zihniyetlerde kendini gerçekleştirmesi için çalışmaya var mısınız arkadaşlar? Atalarımızın bedelini kanlarıyla ödediği vatanımızın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ümün ismini karalayanların, ismini kullanarak prim yapmaya çalışanların oyununu bozmaya var mısınız? Yanmış, körleşmiş bir vicdanın ıslahı imkânsızdır. İnsan olduğumuzu hatırlamak, hatırlatmak için, evlatlarımızın yüzüne onurla, gururla bakabilmek için çalışmaya var mısınız?

Batı Anadolu’da ilk Kuva-i Milliye hareketi Urla’dan doğdu. Kuva-i Milliye ruhuyla, yeniden, Urla’dan tüm dünyaya ışık olmaya, Urlalı kadının adını tarihe yazmaya, vatan borcumuzu ödemeye var mısınız? Gazamız mübarek olsun!”


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA