Kadınlar “Siyah Çelenk” ile siyasi partileri protesto edecek

İzmir Kadın Kuruluşları Birliği düzenlediği toplantıda Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş ile Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ı ağırladı.
Bu haber 2019-02-28 18:43:52 eklenmiş ve 246 kez görüntülenmiştir.

 

İKK Başkanı Tülin Eraslan, “Kadınlarımızın yok sayıldığı bir seçim sürecini yaşıyoruz. Bizler daha çok kadın adayı siyasette temsil noktasında beklerken erkeklerin oluşturduğu “Beton Duvara” tosladık” dedi. Eraslan bu durumu 7 Mart’ta Karşıyaka’da Kadın Hakları Anıtı’na siyah çelenk bırakarak protesto edeceklerini söyledi.

Kültürpark Tenis Kulübü’ndeki buluşmada, başta KADER olmak üzere, kadın kuruluşlarının başkanları yer aldı. İzmir Kadın Kuruluşları Birliği çatısı altında önümüzdeki dönemde eylemsel bir çalışmanın adımı da atıldı.

GÖRÜNÜR OLMAMIZI İSTEMİYORLAR

Toplantıda ilk sözü alan Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş, birçok meslek örgütü STK’da ve siyasi partide görev yaptığını anımsattı. Bu çalışmalarda kadının görünür olmasını sağlamaya çabaladığını vurgulayan Sema Pektaş “Kadınların sorunlarının çözülmesi kadının görünür olmasından geçiyor. Karar noktasında yer almalı kadınlar. Mustafa Kemal Atatürk İzmir’deki toplantısında eşit yurttaşlığı getirdi. O tarihte başlayan mücadelemiz ne yazık ki bugün daha kötü noktalara geriledi. Bu kabahatin birazı da bizde” dedi.

ODA YÖNETİMİNE BİLE ALMADILAR

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, geçen dönem kadınların desteğini çok aldığını anımsattı, “Ben her zaman söylüyorum. Ben siyasette bir kadın dayanışmasının ürünüyüm. 1866’da kurulmuş Urla Belediyesi’nin ilk kadın belediye başkanı oldum. Şimdi ise ülke zor bir dönemden geçiyor. Bu süreçte kadınların daha çok sorumluluk alması gerekirken, birçok alanda yok ediliyor” dedi.

Başkan Sibel Uyar, İzmir’de birçok iş kadınının olmasına karşın son yapılan İZTO seçimlerinde yönetimde kadına yer verilmediğinin altını çizdi, şunları söyledi:

“Milletvekilliği seçimlerinde İzmir’de kadın aday yokmuş gibi dışarıdan kadın aday getirdiler. Şimdi yerel yönetim seçimlerinde kadına yer vermediler. Peki, biz bunlar olurken sesimizi çıkardık mı? Hayır. Son günlerde bir de hangi aday çıkarsa çıksın “İzmir kentini kadına benzetiyor”. Bu sözlerle kadın aşağılanıyor. Peki, biz buna karşı çıktık mı? Hayır çıkmadık. Hep birlikte karşı çıkmamız gerekiyor. Bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün kızlarıyız. Mustafa Kemal’in askerleriyiz diye slogan atıyoruz. Peki asker bunlar yaşanırken sen ne yaptın?...”

Sibel Uyar, önümüzdeki 8 Mart’ta kadınların yine figür olarak çok sevileceğini, 9 Mart’ta yine unutulacağını söyledi. Başkan Uyar, “Birlikte mücadele edilmesi gerekiyor. Ve bu mücadele bir günlük iş değil. Şimdi ben sizlerden görev istiyorum. Bu mücadeleyi yürütmek istiyorum.”

Toplantıda Tire’den bağımsız belediye başkan adayı olan Emel Denizaslanı da duygularını dile getirdi. Denizaslanı, mücadelesinde yalnız kaldığını belirtirken, kadınlardan aldığı desteği yeterli bulmadığını söyledi.


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Politika haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA