URLA ASAYİŞİNDE BÜYÜK BAŞARI

Urla İlçe Emniyet Müdürlüğü görevime 19.10.2017 tarihinde başlayan Urla İlçe Emniyet Müdürü Güray Aksüt, asayiş yönünden Urla’nın 2018 yılını değerlendirdi.
Bu haber 2019-01-26 10:57:45 eklenmiş ve 523 kez görüntülenmiştir.

 

Gazetemiz aracılığı 2018 yılının asayiş değerlendirmesini açıklayan Aksüt, Urla’da görev yapan tüm personeline ve polise yardımcı olan Urlalılara teşekkür ederek aşağıdaki değerlendirmelerde bulundu.

 

“Sorumlusu olduğum İlçe Emniyet Müdürlüğümüz, 150 km² sorumluluk alanı içinde merkez birimler ve 3 polis merkezinden oluşmaktadır. İlçenin emniyet ve asayişini sağlamak, trafik akışını sağlamak, asayişe müessir olayları önlemek, adli makamlardan ve diğer birimlerden gelen iş ve işlemlerle kendi iç işleyişimiz ile ilgili idari işlemleri yerine getirmek üzere tüm çabamızla 2019 yılında da görev yapmaya devam etmekteyiz.

 

EVDEN HIRSIZLIK %70 AZALDI

İlçe Emniyet Müdürlüğü sorumluluk alanımızda meydana gelen hırsızlık olaylarından elde edilen bilgiler değerlendirilmiş, vatandaşlarımızın da yardım ile hırsızlık olaylarının en aza indirileceği müşahede edilmiştir.  Bu anlamda ilçemizin sınırlarının geniş olduğu ve makilikler ile kaplı olduğu, geniş sitelerin bulunduğu ve sitelerin çevresinin içini göstermeyecek kadar yüksek duvarlar ile çevrili olduğu, müstakil ev sahiplerinin ve site ortamında oturan site sakinlerinin hırsızlık olaylarına karşı yeterince önlem almadığı; ev ve sitelerin sesli ve görüntülü alarm sistemlerinin olmadığı veya olanların kapalı olduğu, uyarı veren alarm sistemlerinin Emniyet ile entegre olmadığı, alarm sisteminin yüklenici firması tarafından ev sahibinin uyarıldığı fakat ev sahibinin 155 Polis İhbar Hattını aramadığı, kamera sistemlerinin olmadığı, olan kamera sistemlerinin yetersiz olduğu, ışıklandırmaların bulunmadığı, çevre duvarlarının olmadığı veya yetersiz olduğu, çok yüksek olduğu, çoğu sitenin özel güvenlik bulundurmadığı, özel güvenlik bulunduran sitelerde özel güvelik sayısının yetersiz olduğu ve olan güvenlik personelinin devriye görevi yapmadığı, sabit kaldığı, giriş çıkış kapılarının açık olduğu ve caydırıcılığının bulunmadığı görülmüş ve evden hırsızlık olaylarının sayısında yaşanan artışı azaltmak için tüm gayreti ile çalışan personellerimizden ilçemizde meydana gelen hırsızlık olaylarını çözebilmek için özel ekipler kurulmuş, ilçemizin belirli noktalarında şok uygulamalar yapılmış ve hırsızlara karşı pusu atılmıştır. Vatandaşlarımızın da bahsettiğimiz eksikliler noktasında bize yardımcı olması halinde daha büyük başarıya ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Çalışmalarımızın sonucunda elle tutulur bir azalma görülmüştür. Evden hırsızlık olayları karşılaştırması tablo ile sembolize edilmiştir.

 

Evden Hırsızlık Olayları

2017

Yılı

2018

Yılı

Başarı Oranı

253

77

%70

 

DENETİMLER ARTTI, NARKOTİK OLAYLARI %40 AZALDI

Önceden yazlık bölgesi olarak kullanılan ilçemizde nüfus yaz aylarında artmakta, yaz mevsiminden sonra azalma gösterirken, artık dört mevsim yaşanan bölge haline gelen ilçemizde nüfus artışı gerçekleşmiştir. Nüfus artışı ile beraber ilçemizin demografik yapısı da değişmiş, önceden yerleşik halk ile birlikte yazlıkçı ve emekli vatandaşlarımızın ikamet ettiği ilçemizde genç nüfus artmıştır. İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi’nde eğitimine devam eden ve ilçemize yerleşen öğrenciler de artan genç nüfusta önemli bir etkendir. Genç nüfusa bağlı olarak, asayişe müessir olaylarda da, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlemler alınmıştır.       Narko alan denetimi kapsamında yapılan uygulamalarda narkotik eğilimi olan bölgeler tespit edilerek bu bölgelerde yapılan uygulamalar sayesinde narkotik madde kullanımı ve ticareti en aza indirilmiştir. Alınan önlemler soncunda 2017 yılı ile kıyaslandığında 2018 yılında asayiş olaylarında elde edilen başarı tablo halinde gösterilmiştir.

  

 

 

2017

 

2018

Oran

Umuma Açık Yer Denetimi

 

1678

2308

+%38

Narkotik Olayları

 

33

20

-%40

 

 

TRAFİK DENETİMLERİ İLE KASK KULLANIM ORANI ARTTI

İlçemiz İzmir-Çeşme Otobanı ile eski İzmir-Karaburun-Çeşme anayolları arasında kalmaktadır. Sorumluluk alanında; 10 km Devlet karayolu, 4 adet bulvarda 1,8 km, 45 adet caddede 79 km, 1716 adet sokakta 547 km yol bulunmaktadır. Bahsi geçen bölgeye Trafik Denetleme Büro Amirliği’mizde 12/24 esasına göre çalışan personel hizmet verilmektedir.

 

Şehir içi yollar trafik güvenliği açısından belirlenen standartlara uygun değildir. Standartlara uygun olarak yapılan yollarda ise sıkça yapılan elektrik, su, kanalizasyon vb. altyapı çalışması nedeniyle bozulmalar meydana gelmiştir. Trafiğe çıkan araç sayısındaki artışla birlikte mevcut güzergâhlar trafik hacmini kaldıramamakta, ilçe merkezinde yeterince otoparkın olmaması ile de ortaya çıkan parklanma sorunu nedeniyle trafik personeli mesaisinin büyük bölümünü trafiğin düzenlenmesinde kullanmaktadır. Trafiğin bu yoğunluğu vatandaşları da park sorunu ve trafik sorunu fazla olmayan motosiklet kullanmaya yöneltmiştir. İlçemizde motosiklet kullanımı yaygındır.

 

İlçe genelinde motosiklet kullanımına yönelik yapılan uygulamalarda 2017 yılı ile 2018 yılının genelinde elde edilen sonuçlar aşağıya çıkarılmıştır.

 

2017-2018 Yılları Motosiklet Denetimleri

 

Denetlenen

Kask Cezası

Men Edilen

2017

1441

228

267

2018

2164

2322

406

Oran

%50

%918

%52

 

İlçe genelinde yapılan uygulamalar sayesinde kask kullanımı bakımından farkındalık yaratılmış ve kask kullanım oranı %25 -30 civarından %90 - % 95 seviyesine çıkmıştır.

 

2017 Yılında 20400 araç sorgulanmış, 8340 araca toplamda 1.563.420 TL cezai işlem uygulanmış, 2018 yılında Trafik Denetleme Büro Amirliği ekiplerimiz tarafından yapılan uygulamalarda 38599 araç sorgulanmış 10371 araca cezai işlem uygulanarak toplamda 2.305.233 TL cezai işlem uygulanmıştır. 2017 yılında yapılan araç sorgusuna nazaran %176’lik bir artış, cezai işlem yapılan araç sayısında %34 lük bir artış, yazılan ceza işlem miktarına göre ise %110 luk bir artışa denk gelmektedir.

 

OKUL POLİSİ UYGULAMASI İLE ÖĞRENCİLER GÜVENDE

Sorumluluk bölgemizde bulunan tüm okullara polis memuru görevlendirmesi yapılarak Okul Polisi Uygulaması devam ettirilmiştir. İlçe merkezimizde bulunan 28 okulun giriş ve çıkışlarında, öğrencilerin evlerine ve okullarına daha güvenli bir ortamda gidip gelmeleri için, ekiplerimiz görevlendirilmiştir. Okul servis araçlarında görevli 201 şoföre eğitim verilmiş, 214 servis aracı denetlenmiş, eksikliği görülen 2 servis aracına cezai işlem uygulanmıştır. Okulların açık olduğu dönemlerde okul servis aracı denetimlerimiz devam edecektir.

 

DENİZ POLİSİ GÖREV BAŞINDA

İlçe Emniyet Müdürlüğümüz bünyesinde kuruluşu bulunan ve İskele Limanı’nda inşaatı yeni biten Deniz Limanı Büro Amirliği’mizin personelince sorumluluk bölgemizde bulunan 42 Km. sahil şeridimizde ve denizlerimizde kaçak avlanmayla mücadele kapsamında 2018 yılı içerisinde 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu’nun ilgili maddelerince 56 şahsa toplam 88.572 TL. idari para cezası uygulanmıştır.”


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Asayiş haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA