ÇÖP AŞKINA BİR İLK

Urla Belediyesi Temizlik İşleri Birimi, Urla Belediyesi Temizlik İşleri Birimi Müdürü Barış Başçoban önderliğinde sosyal medyayı aktif kullanıp, samimiyetleri ve titizlikleri ile Urla halkının sevgisini kazandı.
Bu haber 2018-11-23 15:59:17 eklenmiş ve 345 kez görüntülenmiştir.

 

Urla Belediyesi Temizlik İşleri Birimi bir ilke imza attı. Facebook üzerinde 17.000 üyesi olan Urla Yerel Hizmetler Platformu’nda her gün çalışma bölgelerini ve o bölgede bulunacakları saatleri paylaşan Urla Belediyesi Temizlik İşleri Birimi, halkın güven ve sevgisini kazandı. Aynı zamanda günün her hangi bir saatinde, vatandaşlar tarafından sosyal medya üzerinden yapılan şikâyet ve isteklere de sözel ya da fiilen anında cevap vererek Urla halkının deyimi ile “Aileden biri” oldular.

Peki, çöp toplamak nasıl bu kadar eğlenceli bir iş olabilir? Temizlik işleri sadece işini severek yaptığı için mi bu kadar seviliyor? Ya da temizlik alanında çalışan personelin vatandaştan istekleri var mı? gibi soruların cevaplarını röportajımızda bulabilirsiniz.

 

BU İŞİ SEVMEYEN YAPAMAZ

1999 yılından itibaren Urla Belediyesi’nde çalışan, çöp kamyonu şoförü Mustafa Alsan “Bizim ekibimizin pozitif enerjisi yüksek, her daim gülümseyen insanlardan oluşmuştur. Mıntıka temizliğine gittiğimizde 15 araç ile amirlerde dâhil olmak üzere temizlik yaparız. Kamyonda giderken, yolda bir hayvan ölüsü gördüm diyelim, durup alma imkânım yok. Böyle bir durumda arkamdan gelen aracı bilirim ve ona telefon açıp mevki bildiririm, geçerken onlar alır yani ekip çalışması yaparız biz” sözleri ile ekip çalışmasının önemini vurguluyor.  Bir çalışan olarak ise “En zorlandığımız piknik alanları. Vatandaşımız eğlensin elbette ama her alana bir görevli bırakma ihtimalimiz olmadığı için onlardan sonra gelen insanları da düşünmeleri lazım. Hele yola, sahile atılan pet ve cam şişeleri toplamak inanın çok zor. Üstelik bu sadece bize zorluk değil, beraber yaşadığımız topluma saygısızlık. O camlar çocukların ayaklarına batabilir ya da bir aracın lastiğini patlatıp kaza yaptırabilir” diyerek vatandaşların daha dikkatli olmasını isterken, “Evet, bu işi yapmak zor ve sevmeyen de yapamaz. İlk başta çevremdeki insanlar da tedirgin oldu “Nasıl yapacaksın bu işi?” diye sordular. Koku, kir, çöp gibi sebeplerden çekindiler. Bir süre sonra kokuya karşı duyarsızlaşıyorsunuz zaten o kokuyu hissetmiyorsunuz. Bunun yanı sıra burada çalışamayacak insan zaten yapamaz, onların birimi hemen değişir” dedi.

 

MANEVİ HAZZI YETER

“Aslan yattığı yerde belli olur” diyen Urla Belediyesi Temizlik İşleri Sorumlusu Hüseyin Yumrukkaya “Bu işi biri mutlaka yapacak. Urla’da ki şanslı isimler de biziz. Bizim işimizin manevi hazzı çok fazla. Şöyle düşünün yemek masası ilk kurulduğunda çok güzel görünür. Bizim işimiz o masanın yemek yendikten sonra da güzel görünmesini sağlamak. Böyle olunca yaptığımız işin anında geri dönüşü oluyor. Kirli bir yerin temizliği sonrası aynı alana yeniden baktığımızda hissettiğimiz o güzel duygunun bedeli, maddiyat ile ödenemez” sözleri ile işlerine olan saygı ve sevgilerini anlatırken bir de ekleme yapıyor. “İnsanların daha duyarlı olmasını istiyoruz. Çöp konteynerleri evsel atıklar içindir. Onlara moloz atıldığı zaman bu hem çöp aracımıza hem de konteynerlerimize zarar veriyor. Yazın özellikle sahillerde sıkıntı yaşıyoruz. İmkânsız ama diyelim çöplerini atacak yer bulamadılar, vatandaşımız en azından çöpünü bir torbaya koyup bir kenara bırakabilir. Aksi durumda bizler ellerimiz ile tek tek çöp toplamak zorunda kalıyoruz. Bizim için sorun değil böyle bir çalışma ama orada harcadığımız zamanı daha çok bölge temizleyerek hem zamandan kazanır hem de daha faydalı oluruz vatandaşımıza” cümleleri ile temizlik sorunlarına çözüm yolu sunuyor.

 

BAKTIK ŞİKÂYET SOSYAL MEDYADAN GELİYOR

Uzun yıllar temizlik işlerinde şoförlük yapan Urla Belediyesi Temizlik İşleri Sorumlusu Süleyman Güneş ise “Bugün amir oldum diye mıntıka temizliği yapmam diyemem. Hem böyle olunca ekibimizdeki herkes her işe koşar. Biz ekipten öte bir aileyiz. Maddi ve manevi her sıkıntımıza Belediye Başkanımız Sibel Hanım mutlaka bir çare bulur. Hal böyle olunca zaten severek yaptığımız işimizi daha bir aşk ile yaparız. Bu da vatandaşlarımıza olumlu olarak yansır. Vatandaşımızdan tek istediğimiz işimize saygı göstermeleri. Bugün yapılan bir şikâyeti düzeltmeye vaktimiz yetmez ise ertesi gün mesai bitimine kadar o iş mutlaka yapılır. Mesela evimin önünde çöp kutusu istemiyorum diyen vatandaşlarımız var. Onları anlıyoruz ama biz o çöp kutularını çöp araçlarımızın hareket kabiliyetine ve o bölgenin istihdam durumuna göre ince ince hesaplayarak koyuyoruz.”

Aynı zamanda sosyal medya kullanımının fikir babası olan Güneş “Baktık vatandaşlarımız burada şikâyetleri yazıyorlar. Biz de bunu avantaja çevirdik. Hem vatandaşımız mutlu oluyor hem bizim işimiz kolaylaşıyor. Bizim işimiz temizliktir. Orada “bugün şu alanı temizleye gideceğiz bilginiz olsun” diye vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Bilinçli doğru bilgilendirme yapılacak işi de kolaylaştırıyor” diyor.

 

DOĞRU YERDE DOĞRU İSTİHDAM

“Ailenin tüm fertleri birbirini maddi ve manevi olarak nasıl kolluyor ise biz de çalışırken aynı duygu ile çalışıyoruz” diyen Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar “Emeğin hakkı teşekkür ile ödenmez bu hayatta. Çalışanının emeklerinin karşılığını terleri kurumadan alması gerekir, bir de doğru yerde doğru istihdam önemlidir. Belediyemizin bütün birimleri dikkat ve özenle çalışır. Temizlik işlerinin önemini ise öncelikli olarak onların sokakta olmasından gelir. Çöp kamyonunun girmediği hiçbir sokak yoktur. Bu yüzden hiçbir birim onlar kadar Urla’yı bilemez. Sabah 5 te işe başlarlar. Onlar her zaman her yerdeler ve Urla’nın görünen yüzüdürler. İşlerini severek yapıyor ve aynı amaç için çalışıyorlar. Onlar için konu çöp değil çöp olan yerin temizliğidir. Sosyal medya ya da gerçek hayatta vatandaştan aldıkları teşekkür emeklerinin asıl karşılığıdır” diyor ve ekliyor “ Biz de yönetim olarak elbette üzerimize düşen görevleri yaparak birimlerimize destek oluyoruz. Temizlik İşleri Birimi için 22 yeni araç aldık. Araç parkı yenileniyor. Artık tamirhanemiz var. Tamirhanemizde kendi işimizi kendimiz yapıyoruz. Haliyle dışarıya tamir parası ödemiyoruz. Böylece istihdam artıyor, tamir süresi azalıyor, iş potansiyeli artıyor. Kısacası biz iyi bir ekibiz ve öyle olmaya devam edeceğiz” sözleri ile ekip çalışmasının önemini vurguluyor.

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA