İGC Başkanı Dikmen: KENTTEKİ KURUMLAR, YEREL BASINI DESTEKLEMELİ

İzmirliler Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Yokuş ve yönetim kurulu üyeleri, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen’i ziyaret etti.
Bu haber 2018-10-04 21:30:26 eklenmiş ve 285 kez görüntülenmiştir.

 

Sosyal medya üzerinden “her gün bir yerel gazete” kampanyası düzenlediklerini belirten Turgay Yokuş, “Yerel gazetelerimiz İzmir için son derece önemli ve kıymetlidir. Ayakta kalabilmeleri için her türlü iş birliğine hazırız” dedi. Misket Dikmen de “Basının susması, halkın susması, doğru bilgiye, doğru habere ulaşma yollarının kapanması demektir” diye konuştu.

İzmirliler Derneği’nin 9 Eylül 1994 tarihinde kurulduğunu, 9 Haziran’da seçilen yeni yönetim kurulunun kentteki kamu kurum ve sivil toplum örgütlerine ziyaret ederek olası işbirlikleri hakkında görüştüğünü belirten Turgay Yokuş, “Dernek yönetimimiz 25 kişiden oluşuyor. 2009’da İzmir Kent Federasyonunu kurduk. 2015’de üç federasyonu birleştirdik, konfederasyon kurduk. Doların son yükselişinden sonra basın sektöründe yaşanan sıkıntıların farkındayız. İzmirli yerel gazetelerin Pazar günü çıkmama kararını üzüntüyle karşıladık. Gelişmeleri takip ediyoruz. Biz ne yapabilirizin üzerinde düşünüyoruz ve iş birliği yapmak istiyoruz. Sosyal medya platformlarımızda, yerel gazetelerin alınması yönünde özel görseller hazırladık, sürekli yayın yapıyoruz. Üstümüze ne düşerse de yapmaya hazırız” dedi.

İzmir’de bulunan 7 yerel gazetenin Pazar günleri yayınlanmama kararının önemine dikkat çeken Misket Dikmen, “İzmirli gazetelerin Pazar günü çıkmama kararının ardında olabildiğince direnip işten çıkarmalar yaşanmasın, zaman kazanılsın düşüncesi yatıyor.  İzmir’de yerel gazetelerde çok ciddi bir dayanışma var.  Ancak bu soruna devletin bütün kurumlarıyla birlikte elbirliğiyle çözüm bulmak zorundayız.  Yayıncılıkta devamlılık esastır ancak elimiz mahkûm kaldı. Pazar günleri çıkmamakla her gazete için en az üç meslektaşımızın istihdamının devamını sağladık. Acil yardım çağrısıdır bu karar. Çünkü bunun sonunda iflaslar ve işsizlik var. Kentin kuruluşlarının yerel gazetelere ilan desteği vermesi gerekiyor.  Yerel medyanın okunurluğunun artması için de adımlar atılabilir. İzmirli yerel 7 gazetenin toplam alım bedeli 2 lira 05 kuruş, sivil toplum örgütleri, belediyeler, sendikalar alımla yaparak destek olabilir” diye konuştu. 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA