“POPÜLER DİYETLER HİLELİ”

Obezite Cerrahı Doç. Dr. Serdar Kaçar’ın kliniğinde görev yapan Diyetisyen Ömer Faruk Korkmaz, internette veya magazin dergilerinde yayınlanan popüler diyetlerin hileli olduğunu ve kişiye su ve kas kaybı yaşattığını dile getirdi.
Bu haber 2016-11-18 18:48:16 eklenmiş ve 521 kez görüntülenmiştir.

Diyetisyen Ömer Faruk Korkmaz, kişiye özel, sürdürülebilir diyetlerin dikkate alınması gerektiğine vurgu yaparak, “Popüler diyetleri incelediğimde bunların hileli olduğunu görüyorum. Su kütlesini hedef alan diyetler piyasaya sürülüyor. Kişiye çok hızlı bir şekilde kas ve su kaybı yaşatıp kilo vermesini sağlıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise ayda sadece 4-5 kg kilo verilmesi gerekiyor. Eğer herhangi bir cerrahi operasyon geçirilmediyse ayda 5 kilodan fazla veren kişi, kas kütlesinden kaybediyor demektir” dedi.

“Karbonhidratsız Diyetler Toplumumuz İçin Uygun Değil”

Popüler diyetlerin kişinin ilerleyen aşamalarda tekrar kilo vermesini zorlaştırdığını söyleyerek, “Popüler diyetler sürdürülebilir değiller. Çoğu beslenme düzeni Avrupa ve Amerika kaynaklı olduğu için bizim yaşam tarzımıza uygun bir beslenme düzeni olmuyor.  Örneğin, popüler diyette ‘hiç ekmek yeme’ diyor. Oysaki bizim toplumumuz tahıla dayalı bir toplum. Tahılların çok üretildiği bir toplumda tam tersi bir beslenme düzeni öne sürülürse programı uygulama oranı hem düşük hem de maliyetli olur. Çözüm olarak tahıllarla yapılan besinlerin lif oranını arttırmak olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Besin Destekleri İnsülin Direncini Artırabilir

Zayıflama ve besin desteklerinin de diyetisyenlere danışılmadan tüketilmemesi gerektiğini söyleyen Korkmaz, “Zayıflama haplarının çoğu su kütlesini azaltıcı etkiye sahip. Kişiye su ve kas kaybı yaşatarak hızlı bir kilo düşüşü sağlıyorlar. İlerleyen zamanlarda ise kas kaybından dolayı kilo vermesi duruyor kişide başka rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Besin destekleri ve mamalar ise bilinçsiz kişiler tarafından önerildiğinde ise yanlış yol izlendiği için kişide kas kaybı, su kaybı, insülin hormonunda bozukluk ortaya çıkabiliyor. Bu takviyeleri almadan önce diyetisyeninize danışmalısınız’’ dedi.

“Sürdürülebilir Diyetler Hazırlıyoruz”

 

Danışanlarına genellikle sağlıklı yaşama yönelik sürdürülebilir diyetler hazırladığını söyleyen Korkmaz, “Bir diyetin sürdürülebilir olması için kişiye özel olması gerekiyor. Onun için kişinin beslenme durumunun analizi ayrıntılı olarak yaptıktan sonra kişiye uygun bir program hazırlıyorum. Kişinin alışkanlıklarına uygun bir program olduğu için de başarı oranımız artırıyor. Programı hazırlarken oluşturduğumuz liste sadece sembolik oluyor. Bunun yanı sıra hastayla arkadaş edasıyla bir eğitim gerçekleştiriyoruz. Görüşmeler ortalama 10-12 günde bir oluyor. Kişi, görüşmeler dışında da bana ulaşabiliyor. Bana beslenme konusunda sorular sorabiliyor” diye konuştu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA