UYKUSUZLUK ÇÖZÜMSÜZ DEĞİL

Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde, Eğitim Psikolojisi ve Özel Eğitim dallarında lisans çalışması yapan Aytuğ İzat Hacettepe Üniversitesi mezuniyeti sonrası Eğitim Fakültesi’nde, Program Geliştirme dalında Lisans Üstü eğitimini tamamladı.
Bu haber 2016-08-18 22:51:04 eklenmiş ve 726 kez görüntülenmiştir.

University of Chicago’da Mukayeseli eğitim ve eğitim ekonomisi dallarında doktorasını tamamlayan İzat bu sürecin ardından Chicago State University’de çalışmaya başladı. American İslamic College Yüksekokulunun kurucuları arasında bulundu. Ailesinden gelen geleneksel şifacılığı geliştiren Aytuğ İzat, yıllarca beraber yaşadığı Kızılderililerin ruhani lideri oldu. Birkaç yıl önce Urla’ya yerleşen İzat; masaj, dua, reiki ve meditasyonun birleşiminden oluşturduğu Özde-şifa sistemi ile bedenimizin gizemini çözerek, hastalıkların önlenmesine yardımcı oluyor.

Aytuğ İzat’ın engin deneyimlerinden faydalanarak uyku sorunu yaşayan kişiler için çözüm önerileri istedik.

“Sempatik sinir sistemi bütün organları ayakta tutan uyanık kalmamızı sağlayan sistemdir. Bedenimizin sempatik sinir sistemi kadar parasempatik sistemine geçip uyku hali de gereklidir çünkü vücudumuzdaki organların da dinlenmeye ihtiyacı vardır ve dinlenme ihtiyacı parasempatik sinir sisteminin harekete geçmek için gereklidir.” Diyen İzat “Bu sistemin düzeninin bozulması, uyku düzenimizin de bozulmasına sebep olur. Uyku düzenimiz bozulduğunda ise vücudumuzdaki kan alkaliden asidik hale geçer bu durum ise bizler için yorgunluk, erken yaşlanma, kanser gibi hastalıklara zemin hazırlar. Uyku düzemizin bozulması sonucu zihinsel fonksiyonlarda da gerilime olur. Gündüz yaşanan olayları beyinin sindirebilmesi için uykuya ihtiyacı vardır. Bu uyku sırasında veri alışını sınırlandırması oluşarak beynin dinlenmesi sağlanır. Bu şartlar altında baktığımız zaman uyku düzeni bozuk kişilerde psikolojik ve biyolojik sorunlar oluşur.” Cümleleri ile uyku sistemimizi ve uyku sisteminin bozulması halinde yaşayabileceğimiz sıkıntıları anlattı.

Sağlıklı uyku saatlerinin “ Yetişkinler de; yaşamların aktifliğine göre 4.5 ila 7 saat, çocuklarda ise 8-9 saat arasıdır.” Açıklamasını yapan Aytuğ İzat “ Uyku düzensizliğinde az ya da çok uyumak fark etmez, her iki durumda uyku bozukluğuna sebep olur.” Dedi.

DAHA SAĞLIKLI BİREYLER OLABİLMEMİZ İÇİN GÜNÜN SORUNLARINI UYKU ZAMANINDA YATAĞA TAŞIMAMAMIZ GEREKİR.

İyi uyku uyuyabilmek için öneriler veren İzat “Kaliteli uyku uyuyabilmek için günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz basit önlemler alabiliriz. Bu önlemlerden ilki diyafram nefesimizi kullanarak “1e 2 nefesi” uygulayabiliriz. Bire iki nefesi; nefesi içimize çektiğimiz sürecin iki katı oranında dışarı vermektir. Bir diğer yöntem ise “3 parmak yöntemi” yönetimidir. Baş ve orta parmağımızı göz çukurlarımıza, işaret parmağımızı ise iki kaşımız arasındaki bölgeye bir süre sıkıca bastırmak uyku haline geçmemizi kolaylaştıracaktır. Alnı sıcak tutma, ayağı serin tutmak ise kaliteli uyku hali için başka bir çözüm yoludur. Alnımıza koyacağımız sıcak bir havlu rahatlamamıza yardımcı olacaktır. Burada dikkat etmemiz gereken ayaklarımızın geçici bir serinliği olmasıdır. Bu durum uyku haline geçerken beynimizdeki kanın aşağı inerek dalakta toplanıp ciğerlerimizde yenilenmesine sebep olur. Böylece uykuya geçiş zamanımız kolaylaşır.” Örneklerini vererek uyku sorununu ortadan kaldırabileceğimiz günlük basit çözümleri anlattı.

GECE UYKU BÖLÜNMESİ DOĞALDIR

 

“Gece saat 2.5 – 3 civarı doğal bir uyanma sürecidir. Bu nedenle bu saatler arası uyanma durumumuz söz konusu ise içimiz rahat olsun, yaşanan uyanma hali doğal bir süreçtir.” Diyen Aytuğ İzat “Uykumuz bölündüğü zamanlarda “Neden uyuyamıyorum” diye beynimize baskı yapmamız daha çok uykusuzluk yaratır. Uyku arasında uyanan kişi onu rahatlatan (kitap okumak, ibadet etmek gibi) eylemler de bulunması halinde uykuya geçmek süreci daha kolay olur.” Uyarısında bulundu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sağlık haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Pencere Haberin Yeni Tasarımını Beğendiniz mi?
Hayır
Evet
 Pencere Haber | Gündeme Açılan Pencere
© Copyright 2014 Pencere Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Toprak Yapım Web Hizmetler alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA